S. Š. iz Novega mesta je nezaposlena mamica dveh otrok. Ko je leta 2012 postala nezaposlena, je želela v družinski proračun prispevati kakšen evro s čuvanjem otrok.
Registrirala je dopolnilno dejavnost in prek spleta oddala oglas, s katerim je želela pritegniti potencialne stranke. A kmalu je ugotovila, da po plačanih davkih in stroških v njenem žepu ostane bolj malo oziroma skoraj nič. Zato je dejavnost prenehala opravljati.
S. Š. lahko doleti tudi do 6000 evrov kazni, ukinejo pa ji lahko tudi socialno podporo.
A 4. februarja se je pri njej oglasil inšpektor Inšpektorata RS za šolstvo in šport. Najprej je mislila, da je prišel k njej, ker je sama na inšpekcijo podala prijavo zoper novomeški vrtec Pedenjped, od koder je zaradi nestrinjanja z njihovim načinom dela izpisala otroka.
A inšpektorja je bolj zanimalo, kaj dela ona. Kot ji je pojasnil, naj bi zoper njo prejeli anonimno prijavo, ugotovili, da ima prijavljeno dejavnost in da se na spletu tudi oglašuje.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Čeprav je inšpektorju razložila, da dejavnosti ne opravlja več, je ta menil, da dokazi, ki jih je našel v njenem stanovanju, več kot očitno pričajo, da v teh prostorih poteka nezakonito varstvo otrok. V stanovanju, kjer prebivata tudi njena otroka, je našel obešalnike, nameščene na nizki višini, otroške dežnike, veliko igrač, otroški pograd in veliko plakatov, ki so namenjeni izobraževanju otrok.
Poleg njenega sina je bila v stanovanju tudi hčerka njene prijateljice. Kot nam je pojasnila S. Š., ima njena prijateljica novorojenčka na intenzivnem oddelku porodnišnice v Ljubljani, in ko je pri njem, hčerko pusti pri njej. »Je greh pomagati prijateljici v stiski? Za to, da ji čuvam otroka, ji ničesar ne računam. Pomagamo si, tako kot si pomagajo prijatelji.«
Vse razlage, ki jih je podala inšpektorju, očitno niso zadostovale. Ta je ugotovil, da je kršila zakon, ker je opravljala dejavnost, za katero ni vpisana oziroma nima priglašenih del, in ker je svojo dejavnost oglaševala, za kar lahko prejme kar 1500 evrov kazni. Po zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja jo lahko doleti tudi do 4500 evrov dodatne kazni, saj je inšpektor ocenil, da je opravljala vzgojno-izobraževalno dejavnost.
Kot nam pove S. Š., je poskušala inšpektorju razložiti, da je tabla z abecedo namenjena njenim otrokom, saj se eden od njiju jeseni prvič odpravlja v šolo, a ji je inšpektor pojasnil, da abecede ne sme učiti, ker za to ni usposobljena.
Zakon o financiranju vzgoje in izobraževanja: "Z globo od 500 do 4500 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki opravlja dejavnost vzgoje in izobraževanja, čeprav ne izpolnjuje pogojev za opravljanje te dejavnosti oziroma ni vpisana v razvid po tem zakonu."
Ker je mamica, ki občasno popazi otroke svojih prijateljev, velika grožnja naši državi, je čez čas prejela še pozdrav s strani inšpekcije za okolje in prostor.
Prijazni šolski inšpektor jih je namreč obvestil, da v svojem stanovanju opravlja dejavnost, za kar nima soglasja sosedov. Na srečo je okoljski inšpektor po njenih pojasnilih postopek ustavil.
Da je mera polna, je svoj lonček pristavil še center za socialno delo. S. Š. namreč prejema socialno pomoč, in če bi res opravljala dejavnost, bi ji to ukinili. Tako je morala na CSD in v izjavi pojasniti nastalo situacijo in našteti imena otrok, ki se občasno nahajajo v njenem stanovanju, vključno s prijatelji njenih otrok, ki se tja pridejo občasno igrat.
Naša država je lani obravnavala več kot 4000 primerov dela na črno, in ko spremljamo primere, kot je pričujoči, se sprašujemo, kako koristno je porabljen čas inšpektorjev in koliko dejanske koristi bo od tega imela naša država.