Ker je družba postala insolventna, bo uprava rudnika skupščini predlagala potrebne ukrepe, da bo družba dosegla finančni položaj, ki bi po ocenah omogočil stabilno in uspešno finančno poslovanje, so danes sporočili iz družbe.
Za doseganje cilja na področju stroška dela so se socialni partnerji v socialnem sporazumu, ki je bil v družbah Premogovnika Velenje podpisan 15. januarja letos, zavezali izvajati ukrepe, kot so znižanja osnovnih bruto plač vsem delavcem, ki so zaposleni po določilih kolektivne pogodbe premogovništva, znižanje enote enostavnega dela, pri tem pa osnovna bruto plača ne sme biti nižja, kot jo določa zakon o delovnih razmerjih.
Premogovnik Velenje je lani posloval z izgubo v višini 33 milijonov evrov, kar je štiri milijone evrov manj kot leto prej.
Uprava sicer ocenjuje, da so trenutne poslovne in likvidnostne razmere v premogovniku izredno zahtevne. Težke poslovne razmere iz prejšnjih let so se prenesle v leto 2014, vendar je glavni razlog za lansko izgubo nastop višje sile, to je zatesnitev odvozne proge odkopa CD1.
Zaradi tega je bila proizvodnja dalj časa zgolj polovična, saj je bila na enem od dveh delujočih odkopov dva meseca in pol zaustavljena, kasneje pa precej nižja od pričakovane, kar je bistveno vplivalo na izpad prihodkov družbe.
Drugi pomembni razlogi za lansko izgubo so slabitve finančnih naložb v višini 8,6 milijona evrov, visoki finančni odhodki iz prejetih posojil v višini 2,1 milijona evrov in odloženi davki v višini 1,4 milijona evrov.
Zatesnitev odkopa CD1 ter izredno zahtevni geomehanski pogoji so pomenili izpad proizvodnje v višini 640.000 ton premoga, kar vrednostno pomeni 21,8 milijonov evrov brez davka.
Kot navajajo v premogovniku, ukrepi stroškovne racionalizacije v skupini že intenzivno potekajo od lanskega drugega polletja. V okviru splošnih ukrepov za znižanje stroškov je Premogovnik Velenje lani znižal stroške za 1,2 milijona evrov, od tega največ na racionalizaciji stroška storitev v višini 600.000 evrov. V letu 2015 pa načrtujejo 2,8 milijona evrov prihrankov.
Sestavni del ukrepov je tudi nova sistemizacija delovnih mest in zmanjšanje povprečnega števila zaposlenih z mehkimi ukrepi.
Za doseganje stabilnega poslovanja v letu 2015 bo Premogovnik Velenje poleg doseganja proizvodnje znižal stroške materiala, storitev in dela. Za doseganje cilja na področju stroška dela so se socialni partnerji v socialnem sporazumu, ki je bil v družbah Premogovnika Velenje podpisan 15. januarja letos, zavezali izvajati ukrepe, kot so znižanja osnovnih bruto plač vsem delavcem, ki so zaposleni po določilih kolektivne pogodbe premogovništva, znižanje enote enostavnega dela, pri tem pa osnovna bruto plača ne sme biti nižja, kot jo določa zakon o delovnih razmerjih.
Sestavni del ukrepov je tudi nova sistemizacija delovnih mest in zmanjšanje povprečnega števila zaposlenih z mehkimi ukrepi.
Pri tem je sodelovalo tudi poslovodstvo z znižanjem plač, bonitet in s spremembo sistemizacije, ki je ukinila nekatera vodilna in vodstvena delovna mesta, navajajo v premogovniku.
Pomembni ukrepi v skladu z načrtom finančnega in poslovnega prestrukturiranja pa so postavljeni v smeri finančnega in poslovnega prestrukturiranja.