Vsi, ki sestavljajo turistično ponudbo Bovca in okolice, so že tretjo zimo prizadeti. Potem ko je šla družba ATC Kanin v stečaj in ko je v njenem okviru nehalo obratovati naše najvišje ležeče smučišče, se je slika turizma na Bovškem pozimi popolnoma spremenila.
Tudi mi se podamo na pot do idiličnega mesta v času, ko bi morala biti sezona skoraj na vrhuncu, a ulice samevajo. Obiščemo nekaj gostišč in hotelov in besede, ki jih slišimo, sporočajo isto. »Bovec brez smučišča na Kaninu pozimi ne bo živel. Že tretje leto je tako, to je ogromna škoda za domačine,« so si enotni sogovorniki.
Smučišče na Kaninu, ki potrebuje temeljito prenovo, je predstavljajo osrednji zimski dohodek. Posledica prenehanja delovanja je bila tudi izguba 70 delovnih mest. Če pa zraven prištejemo še izgubo dobička domačinov, je škoda ogromna.Po stečaju ATC Kanin se je zaprl tudi Hotel Kanin, največji hotel na tem območju. Zagotavljal je 250 postelj, a odkar je v stečaju in zanj ne najdejo kupca, samo propada in s tem tudi izgublja ceno. To seveda odvrača potencialne kupce, saj cena za nakup morda res ni tako visoka, večjo dilemo bi morebitnemu kupcu predstavljal vložek v sanacijo.
Najbolj boli to, da je bil hotel pred dobrimi šestimi leti obnovljen za dobra dva milijona evrov, slika prenočitvenega objekta danes pa je žalostna. Poskusi vlomov v stavbo, »zamakani« balkoni in plesnive stene bodo kupca težje privabili.
Gospa Martina, lastnica gostilne, pravi, da je nekoč mesto cvetelo od turizma. »Poleti se ne bojimo za turizem, zima pred tremi leti pa nam je prinesla hladen tuš. Samo vprašanje časa je, kdaj bomo morali zapreti svoje lokale še mi. Še ene take sezone ne bomo preživeli.«
Pogovorili smo se tudi z županom Bovca, Valterjem Mlekužem, ki optimistično pravi, da ni vse tako črno. Skupaj z ekipo si intenzivno prizadeva za to, da bi že naslednjo zimo turizem na novo zagnali. Izbral je ekipo, s katero se trudi obuditi smučišče Kanin in tudi Hotel Kanin, ki zdaj predstavljata črni točki na turističnem zemljevidu Slovenije. Poslanec Danijel Krivec in svetnik Miha Sotlar, sicer tudi odvetnik, sta najtesnejša sodelavca, ki mu pomagata voditi projekt oživitve turizma.
»Prav te dni pričakujem še ene potencialne kupce iz Rusije, pa še nekaj interesentov iz tujine predstavlja nekaj več upanja za Bovško,« je povedal Mlekuž.
Kja lahko storimo mi – turisti? Podpremo Bovško s svojim obiskom. Ta prelepi biser tudi pozimi ne glede na to, da je zdaj njegova ponudba okrnjena, ponuja veliko – mir, doživetje prvinske narave, odlično kulinariko in prijaznost. Tudi to je sporočilo občine, domačinov in nas, ki nam je mar.