Slovenija

Varuhinja pri vprašanjih sobivanja z Romi opozorila na enakopravnost obeh strani

STA/ mv
14. 1. 2015, 19.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer se je v okviru današnjega poslovanja v Novem mestu srečala tudi z novomeškim županom Gregorjem Macedonijem, obiskala je romsko naselje Šmihel, na tiskovni konferenci pa izpostavila predvsem vprašanje sobivanja z Romi. Opozorila je na nujnost njegovega reševanja in na enakopravnost obeh strani.

Franci Koncilija

Nussdorferjeva je povedala, da sta z županom med drugim govorila tudi o problemih izobraževanja romskih otrok in romski nezaposlenosti, ki se celo povečuje. Dotaknila sta se tudi stanovanjske politike občine in drugih vprašanj, povezanih z delovanjem občine, ki se po njenem mnenju od problemov drugih občin bistveno ne razlikujejo. Ker se novomeška občina od drugih razlikuje tudi po številni romski skupnosti, se je danes srečala tako s predstavniki Romov, kot njihovih večinskih sosedov. Ob tem je menila, da je treba najti skupni jezik in glede pravic ter dolžnosti poskrbeti za enakopravnost obeh strani. Hkrati je poudarila, da lahko zaostrovanje razmer pripelje tudi do neljubih dogodkov. Romi tako na eni strani opozarjajo na svoje težave, po drugi strani pa njihovi sosedi in različne civilne iniciative ocenjujejo, da se stanje slabša in da je alarmantno, da se krepita kriminal in nasilje, da sosedi Romov izgubljajo potrpljenje, svoje kmetijske pridelke in dohodke ter da se ne počutijo varni, je navedla. Dodala je, da ji je novi novomeški župan Macedoni zatrdil, da se bo občina reševanja problemov sobivanja z Romi, urejanja njihovih bivanjskih razmer, težav z zaposlovanjem in izobraževanjem lotila sistematično ter z več pozornosti.

Izobraževanje se mora začeti v otroških vrtcih

Glede izobraževanja romskih otrok je pristavila, da je odločilnega pomena, da ga ti začnejo v otroških vrtcih. Romski otroci se tam namreč najprej naučijo večinskega jezika, ki jim pri vstopanju v osnovno šolo omogoča podobno izhodišče, kot ga imajo drugi otroci, je pojasnila. Poleg navedenih vprašanj se je urad varuha človekovih pravic v pogovorih s 30 pobudniki srečal še s številnimi osebnimi zgodbami, ki se med drugim nanašajo na težave s sodišči, z davčnimi postopki, dedovanjem, nerazumevanjem postopkov, visokimi stroški komunalnih prispevkov, zemljiškimi spori, s problemi z delovnimi razmerji in postavitvijo baznih postaj. Glede teh je Nussdorferjeva dejala, da gre za vsedržavni problem in da so jih načrtovalci ponekod postavili le nekaj deset metrov o bivališč. Glede številnih danes izpostavljenih težav je napovedala posredovanje.