Slovenija

Fištravec še vedno sestavlja koalicijo

STA/J.P.
8. 1. 2015, 14.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Mariborski župan Andrej Fištravec, ki je s svojo listo na jesenskih volitvah osvojil 17 mandatov v 45-članskem mestnem svetu, še ni oblikoval koalicije. Po besedah vodje njegove svetniške skupine so načelno že dogovorjeni s svetniškimi skupinami DeSUS, Gasilcev Maribora, Stranke mladih in NSi, medtem ko jih podrobni pogovori s SMC še čakajo.

STA, Mediaspeed, Facebook

"Cilj je, da ko uredimo zadeve s SMC, podamo predlog čistopisa koalicijske pogodbe. Nato čakamo na morebitne pripombe, a pričakujemo, da jih ne bo veliko. Ko bo to urejeno, gremo v podpis," je za STA danes povedal vodja svetniške skupine Liste župana Andreja Fištravca Saša Pelko.

Datuma možnega podpisa koalicijske pogodbe ni želel navesti, se bodo pa s predstavniki SMC sestali prihodnji teden. Koalicijska pogajanja so se po njegovih besedah nekoliko zavlekla zaradi pretresov v Mariboru decembra, ko je županova ekipa zaradi izpraznjene občinske blagajne napovedala drastične reze na vseh področjih. "Decembra smo dali koalicijsko pogodbo nekoliko na stran in se posvetili sestavljanju proračuna," je dejal Pelko.

Če bodo koalicijsko pogodbo podpisale vse svetniške skupine, s katerimi se pogajajo, bo imela Fištravčeva koalicija v mestnem svetu 29 članov, kar je skoraj dvotretjinska večina. Lista župana Andreja Fištravca ima namreč v mestnem svetu 17 sedežev, Stranka Mira Cerarja (SMC) šest, Gasilci Maribora in DeSUS po dva ter Stranka mladih - Zeleni Evrope in NSi po enega.

Če bodo koalicijsko pogodbo podpisale vse svetniške skupine, s katerimi se pogajajo, bo imela Fištravčeva koalicija v mestnem svetu 29 članov, kar je skoraj dvotretjinska večina.

V SMC so po besedah predsednika lokalnega odbora stranke Andreja Špenge dobili novo delovno različico koalicijskega sporazuma, končni osnutek pa naj bi bil po njegovih podatkih usklajen prihodnji teden. "V SMC želimo, da se v koalicijskem sporazumu natančno opredelijo pristojnosti in odgovornosti posameznega koalicijskega partnerja ter ustrezno strukturirane zahteve do posameznega javnega podjetja oz. koncesionarja. Jasno morajo biti opredeljeni cilji, ki jih mora posamezno podjetje dosegati, in opredeljeni finančni okvirji, v katerih bodo morali vsi v Mestni občini Maribor delovati," je povedal za STA.

Po njegovih ocenah se je v mestu treba povezovati in reševati stvari v pravi smeri, ne glede na to, kdo bo v koaliciji in kdo v opoziciji. "Menimo pa, da trenutno stvari potekajo občutno prepočasi," je dodal.