Obrtniki in podjetniki so na današnji seji upravnega odbora novega ministra seznanili s težavami, ki jih tarejo. Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh je spomnil, da imajo v malem gospodarstvu do ministra in vlade 100 zahtev. "Če bi bile te uresničene, bi bilo gospodarstvo že na poti iz krize," je dejal. Ponovil je, da v OZS nasprotujejo vsakršnemu dvigu davkov in prispevkov.
Člani upravnega odbora zbornice so med težavami izpostavili tudi plačilno nedisciplino, otežen dostop do finančnih virov, dolgotrajne sodne postopke in slabe pogoje za poslovanje. "Zainteresirani smo za vsakega vlagatelja, tudi tujega, vendar ne želim, da se prilagajamo tujim vlagateljem, temveč moramo pogoje ustvarjati za domače gospodarstvo," pa je dejal Počivalšek.
Ponovil je, da si bo prizadeval, da bo pri kreiranju politike deloval kot ambasador gospodarstva. "Zavezal sem s k temu, da gospodarstva ne bomo obremenjevali z novimi obremenitvami, kar mi morda ni čisto uspelo," je dejal minister.
Ob tem pa je izpostavil, da je vlada opustila idejo za uveljavitev po njegovi oceni neprimernega davka na sladke pijače. "Neprimernega zato, ker smo zdravstvo izrabili za izgovor za reševanje proračuna," je dodal.
Vlada je z zaprtjem proračuna za prihodnje leto po njegovem mnenju sicer dosegla stabilnost, zato se lahko zdaj loti ustvarjanja pogojev za zagon gospodarstva. "Dejstvo je, da bomo letošnje leto zaključili z 2,5-odsotno rastjo BDP, od štirih generatorjev gospodarske rasti pa pri treh beležimo napredek, predvsem pri izvozu, zato je še toliko bolj pomembno, da tiste, ki vlečejo, ne obremenjujemo še dodatno," je izpostavil.
Ocenil je, da so obremenitve dela v Sloveniji med najvišjimi v EU, hkrati pa je v primerjavi z ostalimi članicami v Sloveniji nizka obremenitev kapitala. Po njegovem mnenju je problematična predvsem preveč toga delovna zakonodaja, saj "ni delodajalca, ki bi odpustil dobrega delavca". Zadnja sprememba delovne zakonodaje po njegovi oceni namreč kljub vsem pogajanjem in trudu ni prinesla želenih sprememb, zato je obrtnikom obljubil, da si bo prizadeval, da se bodo te zadeve spremenile.
Minister je med prioritetami izpostavil tudi boljše upravljanje z državnimi podjetji in pa uspešnejše prestrukturiranje gospodarstva. Rezerve, kjer so še možne spremembe, Počivalšek vidi tudi na področju trošarin, saj so cene goriva v Sloveniji v večini višje kot v sosednjih državah.
Kar se tiče prodaje premoženja, mora imeti država po njegovem mnenju jasne načrte o tem, kaj želi s temi podjetji doseči. Podjetja bomo prodajali v korist države in korist podjetij, ki se prodajajo, je dejal. Verjame sicer, da se bo v novem letu tudi potek prodaje, ki mu ni najbolj všeč, dalo popraviti.