Poslanska skupina ZaAB je novembra v zakonodajni postopek vložila predlog novele energetskega zakona, s katerim naj bi se preprečilo tihi prevzem kontrolnega deleža družbe Petrol brez predhodnega soglasja vlade. Predlog v koaliciji ni naletel na podporo, je ob zastavitvi poslanskega vprašanja predsedniku vlade danes spomnila Alenka Bratušek (ZaAB).
Cerar je poudaril, da je Petrol za državo zelo pomembna naložba, zato vprašanja, ki so ga vzpostavili v ZaAB, ne gre obravnavati površno, brezbrižno. Predlog novele namreč po njegovi oceni ni ne celovit ne sistemski.
Negativno mnenje vlade k predlogu novele pa ne pomeni zanemarjanja te teme, je zatrdil. "Nasprotno, vlada, predvsem pa ministrstvi za finance in gospodarstvo, pozorno spremljajo to problematiko in upam, da jo tudi Slovenski državni holding," je dodal.
Premier je ob tem navedel, da je strateškost državnega premoženja stvar strategije upravljanja državnih naložb. Končni osnutek le-te bo kmalu obravnavan na vladi, že v začetku prihodnjega leta pa naj bi bil tudi v DZ, je nanizal.
V tej luči je opozoril, da Petrol, v katerem ima država po njegovih besedah 24,87-odstotni delež, po zakonu o Slovenskem državnem holdingu (SDH) težko opredelimo kot strateško naložbo. Enako po njegovih besedah velja za deleže, ki jih ima Petrol v Gen-I in Geoplinu.
Pozneje so se v kabinetu predsednika vlade popravili. Lastniška struktura Petrola s 30. septembra letos namreč kaže, da je imela država preko SDH in Kapitalske družbe v družbi 28,02-odstotni delež.
Poleg tega imata sicer deleža v Petrolu še obe 100-odstotno državni banki, NLB in NKBM, ki imata v lasti nekaj manj kot 5,1-odstotni delež, potem ko je NLB del delnic, natančneje okoli 3,03 odstotka, že prodala. Državna Zavarovalnica Triglav ima poleg tega na primer sama v lasti še 0,95 odstotka Petrola.
Glede na lastništvo infrastrukture in položaj neodvisnega operaterja prenosnega omrežja je sicer pomemben predvsem 100-odstoten delež Geoplina v družbi Plinovodi, saj gre tu za infrastrukturo, ki je za državo strateškega pomena, je danes izpostavil Cerar. Skladno z zakonom o SDH mora država tu ohraniti najmanj 51-odstotni lastniški delež, je pristavil.
Strategija upravljanja državnega premoženja naj bi odgovorila tudi na vprašanje, kako ravnati s podjetji takšnega pomena, je napovedal.
Bratuškova z njegovim odgovorom ni bila zadovoljna. Prepričana je, da se vladi, če želi preprečiti tihi prevzem oz. "tajkunizacijo" Petrola, mudi in ne more čakati na strategijo. Skladno s tem je bila kritična, saj da koalicija ni v nobenem primeru pripravljena sodelovati z opozicijo, pa če ta predlaga za državo še tako dobre rešitve.