Slovenija

Javni uslužbenci na dveh stolčkih

Žiga Kariž
29. 10. 2014, 06.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Marko Žura je trenutno drugi mož mariborske občine. Direktor občinske uprave je na ta položaj prišel, ko je dr. Andrej Fištravec zamenjal Franca Kanglerja. A ker ne ve, koliko časa bo lahko sedel na uglednem stolčku, ga za vsak primer čaka še njegova stara zaposlitev na geodetski upravi. A kot kaže, ni edini, za katerega so hranili dobro plačano delovno mesto.

Arhiv Svet24

»Služb ni. V javni upravi se ne sme zaposlovati. Zaposleni v javnem sektorju so preobremenjeni in premalo plačani.« Vse to boste lahko slišali v teh dneh, ko se bodo sindikalisti spopadli za pravice zaposlenih v državni upravi, na katerih namerava vlada Mira Cerarja izpeljati glavnino varčevanja. A primer Območne geodetske uprave Maribor kaže, kako se z javnim denarjem in zaposlitvami kljub krizi ravna precej po domače.

Marko Žula je danes direktor mestne uprave in za županom Fištravcem drugi človek Mestne občine Maribor. Pred tem je bil kot pravnik zaposlen v mariborski izpostavi geodetske uprave. Ko se je odločil, da bo županu pomagal reševati občino, tega seveda ni storil na vrat na nos. Kot pameten mož je namreč poskrbel za to, da bi, če bi se naveličal ali pa bi bili občani ter župan nezadovoljni z njegovim delom, lahko kadarkoli zasedel svoje staro delovno mesto.

Če se sprašujete, kako je mogoče, da ima nekdo v času, ko je v Sloveniji uradno kar 112.000 brezposelnih in je redna zaposlitev bolj redka kot človeška ribica, službo v rezervi, naj vam povemo, da mu to omogoča zakon o javnih uslužbencih.  Ta v svojem 152.b-členu pravi, da se predstojnik in javni uslužbenec lahko dogovorita o mirovanju delovnega razmerja. Za ta čas pa lahko javni uslužbenec sklene delovno razmerje z drugim delodajalcem. Po prenehanju delovnega razmerja pri drugem delodajalcu pa se javni uslužbenec brez javnega natečaja takoj vrne na delovno mesto, ki se opravlja v nazivu, ki ga je dosegel pred začetkom mirovanja pravic. Ne glede na to, ali ga tam potrebujejo ali ne.

Na geodetski upravi pravijo, da bodo zmogli tudi brez Žule, saj na njegovo mesto niso za čas nadomeščanja zaposlili nikogar. Njegovo delo se pač razdelili med ostale zaposlene. Očitno na geodetski upravi vedo, kako malce stisniti, če je treba.

Če se vam zdi, da je pri vsem skupaj nekaj hudo narobe, naj vas pomirimo. Gospa Lenarčič nam je zatrdila, da v vodenje moževega podjetja ni več vpletena. Prokuristka je le še zato, ker je tako svetovala računovodkinja. 

Očitno pa na Območni geodetski upravi Maribor nekateri za to, da zasedejo delovno mesto, ki so ga zapustili, niti ne potrebujejo varstva zakona. Dominika Lenarčič je bila pred desetimi leti vodja oddelka za nepremičnine. Nato se je odločila zaposliti v podjetju svojega moža Geosistemi, ki se ukvarja z geodetskimi meritvami. A časi so težki in dobro je, če ima vsaj eden v družini dobro državno službo. Tako se je gospa Lenarčič pred nekaj meseci prijavila na razpis za delovno mesto svetovalke na Območni geodetski upravi Maribor in bila izbrana med več sto kandidati in kandidatkami. Očitno je pred desetimi leti pustila dober vtis. Kaj dober. Odličen! Po le nekaj mesecih je namreč že napredovala in spet zasedla svoje staro delovno mesto. Očitno je šele njena vrnitev pokazala, za kako pomemben položaj gre, saj pred tem kar dve leti vodje oddelka za nepremičnine na Območni geodetski upravi Maribor sploh niso imeli.

Dominika Lenarčič pa je v silni delovni vnemi celo pozabila, da je še vedno prokuristka v podjetju svojega moža, ki je stranka v več postopkih, ki jih vodi geodetska uprava. Če se vam zdi, da je pri vsem skupaj nekaj hudo narobe, naj vas pomirimo. Gospa Lenarčič nam je zatrdila, da v vodenje moževega podjetja ni več vpletena. Prokuristka je le še zato, ker je tako svetovala računovodkinja. Postopkov, v katerih je udeleženo podjetje njenega moža, pa v okviru zdajšnje zaposlitve nikoli ne vodi. Torej, vse je dobro.