Janez Janša je pred dobrim tednom dni po več kot dveh mesecih burnih poslanskih razprav ostal brez poslanskega mandata. A kot kaže, Janša ne misli kar tako vreči puške v koruzo. Poslanski mandat mu je namreč omogočal, da se je vsakodnevno iz polodprtega oddelka zapora na Dobu vozil na delo v državni zbor.
Tako je Janša prek odvetniške pisarne Matoz že vložil pritožbo zaradi odvzema poslanskega mandata. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je novico potrdil in dodal, da pritožbeni postopki glede Janševega mandata potekajo, ni pa želel povedati, kje in kakšni. Janšev odvetnik Franci Matoz pa je za medije zadnje dni nedosegljiv.
Janez Janša še vedno ni poravnal svojega dela sodnih stroškov v zadevi Patria, zato je okrajno sodišče že začelo postopek prisilne izterjave.
»V konkretnem primeru strogo formalno sicer res ne gre za spor o potrditvi mandata (mandat je pritožniku bil potrjen), temveč za odvzem mandata (natančneje ugotovitev o prenehanju mandata), kar pa je po svoji vsebini glede na razloge odvzema, ki so nastali že pred potrditvijo mandata oziroma že pred potrditvijo kandidature, v konkretnem primeru vsebinsko povsem izenačeno. Odvzem mandata posega v bistvo volilne pravice, zato mora biti pritožniku zagotovljeno učinkovito pravno sredstvo, ki pa mu ga lahko zagotovi le ustavno sodišče,« je prepričan Janša, ki obenem pojasnjuje tudi razloge, zakaj se je za pritožbo odločil še pred izčrpanjem vseh pravnih sredstev. Prepričan je namreč, da je možnost upravnega spora povsem neučinkovita, kar po njegovem dokazuje njegova upravna tožba zoper KPK, ki pa še ni rešena.
Janša v svoji pritožbi ustavnim sodnikom predlaga tudi začasno odredbo, torej da se mu do odločitve dovoli opravljanje poslanskega mandata. Ustavno sodišče tudi prosi, da njegovo zahtevo obravnavajo absolutno prednostno.
Ob tem velja izpostaviti, da Janez Janša kot edini izmed trojice obsojenih v zadevi Patria še vedno ni poravnal svojega dela sodnih stroškov, ki znašajo nekaj več kot 5700 evrov, zdaj pa sodišče prosi za prednostno obravnavo svojega primera. Ljubljansko okrožno sodišče je sicer pred dnevi že začelo s postopkom prisilne izterjave. Pri tem se mnogi sprašujejo, od kod Janši denar za ustavno pritožbo. Mu bo, kot je bilo pri plačilu kazni v višini 37.0000 evrov, na pomoč priskočil njegov odvetnik Franci Matoz?