»Ni več toliko streljanja in kurjenja, kot ga je bilo v preteklih letih. Policisti so dejali, da so imeli le enajst potrjenih prijav glede streljanja, še vedno pa so moteči romski brezdomci v mestnem jedru. Ti imajo sicer zagotovljeno bivanje v romskem naselju Ruperč Vrh. Zato smo policijo pozvali, da naredi vse, kar je v njeni moči, da bodo prepeljani z Glavnega trga, kjer se pogosto zadržujejo,« je po sestanku povedal Bogdan Miklič, predsednik Zveze Romov za Dolenjsko. Dodal je še, da bo zveza pozvala krajevne skupnosti, naj v svoje svete vključijo tudi predstavnike svojih romskih naselij, saj se je izkazalo, da se tam, kjer jih imajo, stanje hitreje izboljšuje.
V krajevni skupnosti Šmihel zadnje desetletje po besedah predsednika Mira Škufce tesno sodelujejo s tamkajšnjimi Romi. Ti imajo v svetu svojega predstavnika Bojana Tudijo že dva mandata. »Sobivanje je doseglo nivo, da Romi ne postajajo več moteči v našem kraju in nanje ostali prebivalci gledajo kot na sosede. Tako v nedeljo, 28. septembra, pripravljajo Romi v sodelovanju s krajevno skupnostjo že šesto srečanje v romskem naselju, na katerega povabijo vse prebivalce naše skupnosti.«
Da se stanje izboljšuje, je ocenil tudi Manuel Vesel s Policijske uprave Novo mesto, ki je dejal, da je manj motečih dejavnikov in primerov, zaradi katerih prihaja do medsebojnih trenj in sporov. Nataša Brajdič iz Urada za narodnosti pa je med drugim izpostavila pomen iskrenega dialoga in sodelovanja vseh - od Romov do krajevnih skupnosti, občine, šol, centra za socialno delo …