Poslanci bodo o tem, ali bo Cerar tudi postal mandatar, najverjetneje odločali v ponedeljek. Obeta se mu izvolitev. Pahor želi Cerarju veliko sreče, Cerar pa se mu zahvaljuje za izkazano čast, a pravi, da se zaveda težkih nalog pred njim.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
V izjavi za medije po podpisu predloga je Pahor pojasnil, da je Cerarja predlagal iz več razlogov. Po njegovih besedah Cerar predseduje stranki, ki je na letošnjih volitvah prepričljivo zmagala. Poleg tega je, tako Pahor, celo zelo površni opazovalec volitev zlahka opazil, da je SMC v veliki meri zmagala prav po osebni zaslugi njenega predsednika.
Pahor je nadaljeval, da Cerarja predlaga po opravljenih posvetovanjih z vodji vseh poslanskih skupin, pa tudi zato, ker ga pri Cerarju prepričujeta njegova osebna predanost in osredotočenost na naloge, ki ga čakajo s prevzemom odgovornosti. "To zahtevno dolžnost bo opravljal vestno in uspešno," je Pahor dejal o Cerarju.
Slovenija potrebuje vlado, ki bo sposobna izvesti praktične in strukturne, torej korenitejše spremembe za modernizacijo naše družbe in države, je povedal Pahor. Kot je dodal, ima nova vlada "naposled, po treh vladah od začetka krize pred petimi leti, realne možnosti za okrevanje družbe in države". Prav tako ima realne možnosti, da se v času njenega mandata okrepi ugled države tako navznoter kot navzven.
Po Pahorjevem mnenju Cerar ni dobil tako široke podpore volivcev zato, ker ne bi vedeli, koga volijo, pač pa zato, ker so ljudje želeli sporočiti, zakaj volijo prav njega. Izrazil je upanje, da bo Cerar deležen pričakovane podpore, da bo pohitel s predlogom za sestavo nove vlade in s tem omogočil njeno čimprejšnje delo s polnimi pooblastili.
Na koncu je Pahor najverjetnejšemu novemu predsedniku vlade zaželel veliko sreče in uspehov. Pahor se je s Cerarjem še pred podpisom predloga tudi na kratko sestal v predsedniški palači.
V izjavi po podpisu pa se je Cerar predsedniku republike zahvalil za izkazano čast ob predlogu za mandatarja. Obenem se je državljanom znova zahvalil za zaupanje na volitvah in dejal, da ima kot kandidat za predsednika vlade veliko odgovornost.
Po besedah Cerarja so tako on kot prihodnja vlada in poslanci pred velikimi izzivom, kako iziti iz krize in kako državo prenoviti tako, da bomo sebi, predvsem pa prihodnjim generacijam zagotovili kakovostno življenje in trajnostni razvoj.
Pri oblikovanju bodoče vlade bo Cerar, kot je dejal, storil vse, kar je v njegovi moči, da bo vlada kompetentna in da bodo v njej ljudje, ki bodo kos izzivom in nalogam, ter da bo vlada dovolj stabilna, da bo lahko zagotovila pot do tistih nujnih ciljev, ki si jih danes postavljamo kot neizogibne.
Med te cilje je Cerar uvrstil izhod iz krize, predvsem pa povrnitev zaupanja v državo in medsebojnega zaupanja, ki da smo ga v zadnjih letih v času krize v precejšnji meri izgubili.
Po prispelem predlogu predsednika republike v državni zbor predsednik DZ določi datum seje, ki ne sme biti prej kot v 48 urah po prejetju predloga in ne pozneje kot v sedmih dneh. Predsednik DZ Milan Brglez je danes za STA potrdil, da je najbolj realen datum za izredno sejo, na kateri bodo poslanci odločali o kandidatu za mandatarja, ponedeljek, 25. avgust.
Sklepati gre, da na izredni seji DZ ne bo posebnih presenečenj. Cerarju so namreč podporo poleg poslancev SMC obljubili še poslanci DeSUS in ZaAB, pričakovati je tudi podporo SD. Ni pa pričakovati, da bi ga podprli v SDS, čeprav temu, da ga Pahor predlaga za mandatarja, ne nasprotujejo. Izvršilni odbor NSi pa je ob nedavni odločitvi, da ta stranka ne bo sodelovala v novi vladi, sklenil tudi, da Cerarja ne bodo podprli za mandatarja.
V ZL medtem dokončne odločitve še vedno niso sprejeli, saj želijo pred tem videti najnovejši osnutek koalicijskega sporazuma. S Cerarjem se bodo sestali v sredo dopoldne in se pozanimali o konkretnih ukrepih, ki jih načrtuje nova vlada, je danes novinarjem pojasnil vodja poslancev ZL Luka Mesec. Je pa obenem Mesec priznal, da se tudi v tej poslanski skupini vendarle nagibajo k temu, da Cerarja za mandatarja ne podprejo.
Po izvolitvi mora sicer predsednik vlade v 15 dneh v DZ predložiti listo kandidatov za ministre.
Do konca tedna bo zelo verjetno tudi jasno, katere stranke bodo sodelovale v vladi Mira Cerarja. Koalicijski sporazum naj bi prihodnje koalicijske partnerice parafirale še pred izredno sejo DZ. Če sta DeSUS in SD tako rekoč že z eno nogo v koaliciji oz. nista pod vprašajem, pa sodelovanje SMC z ZaAB ostaja odprto.
Organi DeSUS bodo o pogajalskem izkupičku oziroma verjetno tudi že vstopu v koalicijo odločali v sredo, predsedstvo SD pa bo o tem razpravljalo v četrtek. V ZaAB medtem čakajo na svet SMC, ki bo o tem, s kom v koalicijo, odločal v sredo, predvidoma pozno popoldne.
Miro Cerar je s SMC slavil na julijskih predčasnih volitvah. Stranka je dobila 34,5 odstotka glasov in 36 sedežev v državnem zboru. Predčasne volitve je Pahor razpisal po tem, ko je s položaja odstopila predsednica vlade Alenka Bratušek.