Slovenija

Kar 34 nekdanjih poslancev bo prejemalo več kot 3000 evrov bruto

STA/G.G.
19. 8. 2014, 15.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Pravico do nadomestila plače po podatkih DZ uveljavlja 34 nekdanjih poslancev, od tega največ iz PS. Pripada jim 80 odstotkov dosedanje plače, tako da bo večina od njih tudi v prihodnjih mesecih prejemala več kot 3000 evrov bruto. Na drugi strani pa namerava osem novoizvoljenih poslancev ob poslanski službi opravljali tudi petinsko delo izven DZ.

Mediaspeed
Pravico do nadomestila plače po zakonu o poslancih uveljavlja osem nekdanjih poslank in poslancev PS (Alenka Bikar, Renata Brunskole, Branko Ficko, Jožef Kavtičnik, Tina Komel, Aleksandra Osterman, Barbara Žgajner in Melita Župevc) in sedem nekdanjih poslancev SDS (Zvonko Černač, Ivan Grill, Robert Hrovat, Alenka Jeraj, Dragutin Mate, Janja Napast in Andrej Vizjak).

Iz nekdanje sestave poslanske skupine ZaAB nadomestilo uveljavljajo Maja Dimitrovski, Darko Jazbec, Aljoša Jerič in Alenka Pavlič. Tudi iz SLS nadomestilo uveljavljajo štirje nekdanji poslanci, in sicer Jasmina Opec, Mihael Prevc, Franc Pukšič in Janez Ribič.

Po trije nekdanji poslanke oz. poslanci nadomestilo uveljavljajo v strankah SD (Samo Bevk, Matevž Frangež in Branko Smodiš) in DL (Rihard Braniselj, Marko Pavlišič in Kristina Valenčič). Nadomestilo uveljavlja tudi pet nekdanjih nepovezanih poslancev: Borut Ambrožič, Dragan Bosnić, Brane Golubović, Ivan Simčič in Ivan Vogrin.

Po zakonu o poslancih ima poslanec pod določenimi pogoji pravico do nadomestila v višini 80 odstotkov zadnje plače, ki jo je prejemal, ko je opravljal funkcijo, vendar najdlje za šest mesecev od prenehanja mandata. Pravica do nadomestila se lahko podaljša do izpolnitve pogojev za upokojitev, vendar najdlje še za šest mesecev.

Poslanec, ki je opravljal funkcijo poslanca že pred mandatom, ki mu je prenehal, pa ima za vsak prejšnji zaporedni mandat pravico do dodatnega trimesečnega nadomestila plače, vendar ne več kot šest mesecev skupaj. Poslanec, ki mu je funkcija poslanca prenehala pred potekom šestih mesecev od potrditve mandata, pa pravice do nadomestila plače nima.

Skupaj lahko poslanec nadomestilo prejema najdlje 18 mesecev. Če je poslanec opravljal funkcijo poslanca tri zaporedne mandate ali več, ima pravico do 12-mesečnega nadomestila, če obenem izkoristi možnost podaljšanja uveljavljanja nadomestila za šest mesecev, pa ga lahko prejema skupno 18 mesecev.

Sodeč po izpisu poslanskih plač za julij je bila povprečna bruto plača poslancev, ki uveljavljajo pravico do nadomestila, nekaj več kot 4000 evrov. Ker višina nadomestila znaša štiri petine plače, bodo prihodnje mesece prejemali po nekaj več kot 3200 evrov bruto nadomestila. Če jih bo vseh 34 nadomestilo prejemalo po šest mesecev, bo strošek nadomestil na nekdanje poslance krepko presegel 100.000 evrov.

Medtem ko bodo nekateri bivši poslanci uveljavljali nadomestilo, pa bodo nekateri novoizvoljeni ob poslanski službi opravljali tudi petinsko delo izven DZ. Zakona o poslancih namreč določa, da sme poslanec po obvestilu pristojnemu delovnemu telesu samostojno ali v delovnem razmerju opravljati dejavnost, vendar največ v obsegu, ki ne presega petine polnega delovnega časa.