Kot pojasnjujejo v AI, je Slovenija ena od držav, ki v Izrael izvažajo orožje. Po podatkih slovenskega obrambnega ministrstva je Slovenija med leti 2004 in 2013 v Izrael izvozila za skoraj šest milijonov evrov orožja in druge vojaške opreme.
AI Slovenija še dodaja, da je DZ spomladi letos ratificiral mednarodno pogodbo o nadzoru trgovine z orožjem. S tem je Slovenija jasno pokazala svojo zavezo k spoštovanju določb, ki državam prepovedujejo transfer orožja in streliva, če vedo, da bo to orožje uporabljeno za izvajanje ali pomoč pri hudih zlorabah človekovih pravic.
Med njimi so bili po podatkih AI Slovenija deli za kopenska vozila, gladkocevno orožje, strelivo in vojaški eksplozivi. Tudi za letos je še načrtovan izvoz rezervnih delov za vojaška vozila v vrednosti 103.020 evrov.
Ker obstaja močan sum, da bo to orožje uporabljeno za napade na civiliste in druge hude kršitve mednarodnega humanitarnega prava in prava človekovih pravic, so v AI Slovenije v ponedeljek na ministra za obrambo naslovili omenjeni poziv.
Ob tem v AI Slovenija dodajajo, da si je AI dolgo prizadevala za sprejetje mednarodne pogodbe o nadzoru trgovine z orožjem, ki bi uredila mednarodne transferje orožja, s posebnim poudarkom na odpravljanju najhujših zlorab človekovih pravic.
Glede spopadov na območju Gaze ta nevladna organizacija za človekove pravice od EU in ZN zahteva embargo na orožje za vse bojujoče strani, od posameznih držav pa, da se vzdržijo prodaje orožja.