»Zakaj me to sprašujete? Ničesar ne boste izvedeli,« je bila neomajna delavka v domu upokojencev na Ptuju, ko smo jo povprašali o domnevni preobremenjenosti in nizkih plačah tamkajšnjih delavcev, njena sodelavka pa je pristavila: »Ali mislite, da si v teh časih res upamo kaj reči? Lahko smo samo tiho in srečne, da imamo službo.«
Na nepravilnosti v Domu upokojencev Ptuj, javnem socialnovarstvenem zavodu, ki deluje na Ptuju, v Kidričevem, Muretincih, Juršincih in Kopru, kjer je trenutno 309 zaposlenih in 719 oskrbovancev, opozarja namreč Iniciativna skupina za urejanje razmer v socialnem varstvu. Njeni člani, Janez Rožmarin, Viktor Pilinger, Nevenka Dobljekar in Franc Kodela, trdijo, da so cene oskrbnin za okoli 20 odstotkov previsoke, viški denarja pa se porabljajo za gradnjo ali obnovo drugih domov.
»Skrbi nas tudi kadrovska podhranjenost, saj naj bi glede na kadrovske normative manjkalo okoli 40 odstotkov kadra. Posledica je prevelika delovna obremenjenost zaposlenih, ki pretežno delajo za minimalne plače in določen čas,« še menijo v iniciativni skupini. Kršitve zakonodaje naj bi potrdili tudi inšpekcijski pregledi, zato je bila direktorica Kristina Dokl konec maja povabljena na pogovor na ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Tam pojasnjujejo: »Socialna inšpekcija ugotavlja, da je Dom upokojencev Ptuj v formalnem smislu izpolnil večino do zdaj odrejenih ukrepov, še vedno pa obstajajo določena neskladja ter nekateri neizpolnjeni ukrepi.«
Doklova pa je prepričana, da poslujejo v skladu z veljavno zakonodajo in finančnim načrtom. »Dom Ptuj si prizadeva, da v vseh svojih enotah zagotavlja storitve na najvišji ravni. Kot dober gospodar se trudimo, da je naše poslovanje pozitivno. Zavod pri svojem delu upošteva veljavno zakonodajo, navodila ministrstva in drugih institucij,« je pojasnila Doklova.