Slovenija

Končno premik na bolje za policiste

STA/N.J.
2. 6. 2014, 12.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Notranji minister, ki opravlja tekoče posle, Gregor Virant in predsednika obeh policijskih sindikatov, Radivoj Uroševič in Zoran Petrovič so danes podpisali aneks h kolektivni pogodbi za policiste. Z njim so uredili vprašanja obračunavanja nadur, pripravljenosti in dopusta zaradi posebnih pogojev dela.

Dolenjski list

Podpisani aneks predstavlja izvedbo dogovorov iz lanskega leta. Kot je spomnil Virant, je bil takrat eden od obeh sindikatov še v stavki. Z današnjim podpisom se tako po njegovih besedah končuje proces, ki se je začel lani, ker gre za izpeljavo že dogovorjenega, pa ta podpis sodi v okvir tekočih poslov vlade.

Z aneksom se z ureditvijo referenčnih obdobij določa način obračunavanja in poračunavanja nadur pri tistih policistih, ki delajo po razporedu. Ob tem aneks ureja vprašanje pripravljenosti in merila za določanje števila dni dopusta zaradi posebnih pogojev dela. Slednje, je pojasnil Virant, ima urejeno praktično celoten javni sektor; urejeno je v zdravstvu, sociali, tudi vojski.

"Ob koncu mandata je to lep zaključek v duhu dobrega socialnega partnerstva, ki je v zadnjem letu bil prisoten v tej hiši," je dejal Virant. Zadovoljni so tudi v obeh policijskih sindikatih.

Kot poseben dosežek sta predsednika sindikatov izpostavila tudi, da so opredelili veljavnost kolektivne pogodbe za policiste. Veljavnost so podaljšali še za pet let, sicer bi se iztekla leta 2015, je pojasnil predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič.

Spomnil je, da so bili za zagotovitev tega aneksa v njihovem sindikatu pripravljeni tudi na konflikt z delodajalcem in je bila njegova sklenitev prva točka njihovih stavkovnih zahtev. Podpisani aneks pomeni velik premik naprej za status policista, je poudaril Petrovič.

Glede preklica napovedi stavke pa je pojasnil, da je odločitev na stavkovnem odboru, a je obenem ugotavljal, da so od štirih stavkovnih zahtev uresničene tri, na ustrezno rešitev pa kaže tudi pri četrti zahtevi - izobraževanju na narodnostno mešanih območjih.

Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je kot pomemben izpostavil dogovor, "ki na nek način opredeljuje, kako se bodo te stvari urejale v prihodnje". Prepričani so, da se bodo v prihodnje zaradi spoštovanja tako kolektivne pogodbe kot tudi dogovora izognili novim sporom. Pri tem je Uroševič pojasnil, da člani sindikata uveljavljajo prek 1000 tožb, ki se nanašajo predvsem na plačevanje dela v manj ugodnem delovnem času oz. na presežek ur v posameznih referenčnih odbojih.

Vsa vprašanja pa kljub temu še niso rešena, eno teh je omejitev, ki policistom prepoveduje članstvo v političnih strankah oz. dodatno vrednotenje te omejitve. Aktualna vlada, ki opravlja tekoče posle, se je sicer opredelila proti odpravi omejitve, pa tudi proti njenemu dodatnemu vrednotenju. Kot je bilo razbrati iz današnjih izjav, pa za sindikate to vprašanje še ni rešeno. Bodo pa počakali na čas po državnozborskih volitvah.

Estrada