Slovenija

SLS: denarja je v zdravstvu dovolj, novi davki niso rešitev

STA / J. P.
18. 12. 2013, 17.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

V SLS so prepričani, da odgovor za rešitev težav v zdravstvu niso novi davki. Član strankinega izvršilnega odbora in direktor Zdravstvenega doma Ljutomer Tomislav Nemec je prepričan, da je denarja v zdravstvu dovolj. Treba pa je izboljšati vodenje in upravljanje zavodov in se usmeriti v optimizacijo vseh procesov, tudi glede nabav in dobaviteljev.

Da je mogoče s spremembo upravljanja bistveno izboljšati rezultate poslovanja, po njegovih besedah dokazuje tudi primer njihovega zdravstvenega zavoda, kjer so iz izgube skoraj 100.000 evrov ob polletju 2011 v letu 2012 prišli do približno 320.000 evrov presežka. Prav tako prakso odgovornega vodenja po njegovem izkazuje osem od 26 bolnišnic, ki so v prvih devetih mesecih letos poslovale pozitivno.

Po Nemčevih besedah ukrepi, ki so jih izvedli v Zdravstvenem domu Ljutomer, niso bili radikalni. Prenehali so izplačevati nepotrebne nadure, prekinili so nekatere podjemne pogodbe in uvedli spremembe pri plačevanju dežurstev. Zaposleni so začeli delati na več deloviščih in kombiniranih delovnih mestih, zmanjšali so število vodij organizacijskih enot, nazive iz kolektivne pogodbe so uskladili z dejanskim delom, prekinili so tudi sodelovanje z nekaterimi zunanjimi izvajalci in z dobavitelji začeli nov krog pogajanj glede znižanja cen.

V SLS sicer predlagajo novo institucijo, zavod ali agencijo za nadzore, ki bi nadzirala tako javni kot zasebni zdravstveni sistem.

Sami so iskali konkurenčne ponudbe, tudi čez mejo, in ugotovili, da so materiali in blago pri nas vse prevečkrat bistveno dražji kot v tujini. Kot ugotavlja Nemec, je pri nas težava zaprt trg in monopoli. Po njegovih navedbah ni redko, da zdravstvene ustanove za storitve, ko gre denimo za servisiranje in vzdrževanje opreme, plačujejo tudi po sto evrov na uro.

"Vladna zdravstvena politika žal sprejema logiko tistih v zdravstvu, ki ne zmorejo in ne želijo videti drugačnih rešitev, kot pa le sveži dodatni denar. Od tega denarja imajo večkrat koristi oni sami kot pa bolniki," je bil kritičen Nemec. Sam je namreč nasprotno prepričan, da je rešitve mogoče iskati v izboljšavi poslovnega vodenja, kar je mogoče že v okviru obstoječe zakonodaje. Politika mora ustvariti okolje v smislu podjetizacije javnih zavodov.

Vsak evro, ki se izgubi zaradi sistemskih ali osebnih napak, nevestnega ravnanja, zlorab, goljufij, pomeni manj zdravstvene oskrbe, je opozorila podpredsednica SLS Olga Franca.

Franca je opozorila tudi, da slovensko zdravstvo potrebuje enoten, reden, kontinuiran in strokovno voden nadzor, česar pa trenutno ni. Nekateri izvajalci po njenih besedah pri nadzoru Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne pridejo na vrsto niti enkrat na deset let.

V SLS sicer predlagajo novo institucijo, zavod ali agencijo za nadzore, ki bi nadzirala tako javni kot zasebni zdravstveni sistem.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov