Izhod v sili so lahko varuške
Veliko staršev, ki se sooči s čakalnimi vrstami za vpis v javni vrtec, se nato odloči za varuško. Na voljo je več načinov zasebnega varstva otrok, in sicer delo varuške na domu, individualno varstvo pri varuški doma ali varstvo pri varuški v manjši skupini. Zasebno varstvo je možno poiskati po oglasih na spletu in v časopisih ali se obrniti na organizacije, ki pod svojim okriljem združujejo številne varuške. Ena takih je Združenje Sezam, ki poskrbi za občasno varstvo dopoldan, popoldan ali zvečer.
Previdnost pri izbiri varuške ne bo odveč
Direktorica Sezama Nada Kirn Špolar je pojasnila, da se lahko za ponudbo varstva otrok skriva marsikaj, zato svetuje, da naj bodo starši pri tem previdni. Pozanimajo naj se o dosedanjem delu varuške, o njeni odgovornosti, komunikativnosti in ustvarjalnosti, priporočljivo je pridobiti tudi kakšno priporočilo, meni Kirn Špolarjeva.
Poleg tega naj bodo starši pred odločitvijo za določeno varuško pozorni, kako se z otrokom ujameta. Med drugim, ali se varuška otroku zna približati, kako vzpostavi stik z njim ter tudi kako jo otrok sprejme. Po besedah Kirn Špolarjeve so varuške različne, nekatere imajo rajši dojenčke, druge starejše otroke, posamezne pa imajo več znanja in izkušenj z varstvom več otrok hkrati ipd.
Varuška za ceno varstva otrok ne bo gospodinjila
Naloge varuške so, da skrbi za otroke, se z njimi igra ter jim nudi take aktivnosti, ki spodbujajo njihov razvoj. Ob tem Kirn Špolarjeva poudarja, "da varuška ne vzgaja, ampak otroke varuje, kar pomeni, da se ne sme vpletati v vzgojo staršev". Poleg tega mora upoštevati njihova pravila glede otrok, biti zanesljiva, točna in urejena. "Varuška ni gospodinja in naj starši ne pričakujejo od nje opravljanja drugih nalog, ki z varstvom niso povezane", pravi direktorica Sezama.
Cene varušk so po njenih besedah zelo različne, vendar se vrtijo med petimi in desetimi evri na uro, kar znaša 800 evrov ali več na mesec. Na črnem trgu pa lahko cene presežejo deset evrov na uro.
Nadstandardno varstvo otrok možno v številnih zasebnih vrtcih
Starši lahko varstvo za svoje otroke poiščejo tudi v zasebnih vrtcih, ki jih je bilo po podatkih Statističnega urada RS lani v Sloveniji 50. Ti med drugim ponujajo številne nadstandardne storitve, kot so razne športne dejavnosti ali ure jezikov, poleg tega nekateri nudijo otrokom hrano izključno ekološkega izvora. Mnogi imajo oblikovane tudi manjše skupine kot v javnih vrtcih, poleg tega pa imajo nekateri zaposlene tudi tri vzgojitelje na skupino.
Med zasebnimi vrtci nekateri z javno veljavnim programom, drugi s posebnimi pedagoškimi načeli
Med zasebnimi vrtci so tisti, ki izvajajo javno veljavni program Kurikulum za vrtce, ki je potrjen s strani strokovnega sveta za splošno izobraževanje. Sem sodi tudi vrtec Bambi v Šmartnem ob Paki. Slednji med drugim nudi nadstandardne storitve, kot so posebne gibalne vadbe, angleške in glasbene urice, za starše imajo organizirano šolo za starše, je povedala direktorica Taja Steblovnik.
Starši imajo možnost izbrati tudi zasebne vrtce, ki izvajajo program po posebnih pedagoških načelih, kot so Montessori ali Waldorfska pedagogika. Poslovna sekretarka Zasebnega Waldorfskega vrtca Studenček Maribor Alenka Pesek je pojasnila, da v sklopu svojega programa nudijo nadstandardne naravne materiale in igrače. Spodbujajo pa preproste in celovite dejavnosti s pomočjo rok in preprostih ročnih orodij.
Zasebni vrtec Mali Princ iz Domžal po besedah ravnateljice Renate Dežman izvaja program Montessori pedagogike, ki temelji na individualnosti in se osredotoča na vzgojo in socialni razvoj. Ob tem uporabljajo posebne razvojne pripomočke oziroma materiale, ki so oblikovani tako, da pomagajo pri razumskem razvoju, razvoju samostojnosti in občutka za red.
Večina zasebnih vrtcev subvencioniranih, a cene lahko presežejo 500 evrov
Večina javnih vrtcev je subvencioniranih s strani občine, tako da so starši glede na dohodek prav tako kot v javnih vrtcih razvrščeni v plačilne razrede. Cene zasebnih vrtcev so nekoliko višje v primerjavi s cenami javnih. V vrtcu Bambi se cene gibljejo od 345 do 414 evrov. Starši za Waldorfski vrtec Studenček lahko odštejejo od 395 evrov do 520 evrov. V vrtcu Mali princ je prvo starostno obdobje subvencionirano, medtem ko je za drugo starostno skupino program v celoti plačljiv, in sicer od 366 do 452 evrov mesečno.
Starši prisiljeni v dražje zasebno varstvo
Večina staršev se ob pomanjkanju prostih mest v javnih vrtcih znajde pred dilemo, kje poiskati varstvo za svojega malčka. Nekateri za pomoč vprašajo sorodnike, prijatelje in znance, kjer pa to ni mogoče, morajo starši poiskati zasebne varuške ali dati vlogo v zasebni vrtec.