Za potnike in voznike bo veljal le skupni slovensko-hrvaški policijski nadzor, se pa bo okrepila dejavnost in pozornost carinskih mobilnih oddelkov na cestah v notranjosti Slovenije. Direktor carinskega urada Brežice Milan Kelher je za STA pojasnil, da državljani Slovenije in drugi potniki po 1. juliju na slovensko-hrvaški meji ne bodo več srečevali carinikov, brez omejitev pa bodo lahko prebivalci z obeh strani meje prenašali kupljene in druge predmete, razen tako imenovanih trošarinskih izdelkov, za katere so predvidene določene omejitve.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Slovenski državljani bodo za lastne potrebe lahko poslej preko omenjene meje prenašali do 800 cigaret, 400 cigarilosov, 200 cigar, kilogram drobno rezanega tobaka, 10 litrov žganja, 20 litrov vmesnih pijač, 90 litrov vina oz. 60 litrov penečega vina in do 110 litrov piva.
Pri prehajanju meje bo odpadla vrsta postopkov in obveznosti glede prijavljanja. Brez omejitev bo tudi prevoz malih domačih živali, rastlin in živil, ostale pa bodo določene omejitve glede prenosa drog, orožja, streliva in predmetov kulturne dediščine.
Na meji ne bo več pregledov vozil, prtljage, dokumentov in blaga ter tudi vprašanj, koliko gotovine jemljejo potniki na svojo pot. Ker se schengenska meja predvidoma še nekaj let ne bo premaknila s slovensko-hrvaške na hrvaško mejo z BiH, Srbijo in Črno Goro pa bo na slovenski južni meji morala svoje delo še vedno odpravljati policija, je opozoril Kelher.
Novosti bodo tudi pri vračilu davka za predmete, ki jih bodo potniki kupili na drugi strani meje. Tako Hrvaška po 1. juliju slovenskim državljanom ne bo več vračala svojega prometnega davka, obratno pa Slovenija hrvaškim kupcem ne svojega davka na dodano vrednost, je dodal.
Ti lahko kjerkoli v Sloveniji ustavijo katerokoli vozilo, ga preiščejo, legitimirajo voznika in morebitne potnike, pregledajo blago ter dokumente, preverijo gorivo, avtocestno vinjeto ali opravijo osebni pregled. Z omenjenimi dejanji carina preprečuje nezakonite dejavnosti v notranjosti države in hkrati državljane ščiti pred vnosom škodljivih ali zdravju nevarnih snovi, je še povedal Kelher.
Navedene spremembe so predstavili tudi na delavnici za občane, ki so jo brežiški carinski urad, predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji in tamkajšnja občina v četrtek priredili v Brežicah.