Znan ljubljanski hostel, nekoč vojaški zapor, kasneje umetniško prenovljen v namestitveni objekt z edinstvenim konceptom in umetniško vrednostjo, letos obeležuje deseto obletnico svojega obstoja. Popotnike, goste, arhitekte in umetnike navdušuje zaradi umetniške nadgradnje in edinstvenega koncepta, katerega bistvo je dvajset unikatno oblikovanih zaporniških celic. Celice so do danes ohranile originalne rešetke na oknih in vratih, vsaka pa nosi avtorski pečat več kot osemdeset domačih in tujih umetnikov.
Tomaž Juvan, direktor Hostla Celica, ki hostel uspešno vodi že pet let, je ob tej priložnosti poudaril: »Vodenje Hostla Celica predstavlja svojevrsten izziv. Zaradi svojega edinstvenega koncepta je namreč eden od najbolj prepoznavnih namestitvenih objektov v svetu in trudimo se, da njegov status ohranimo in nadgradimo. Ponuja tudi ogromno priložnosti za razvoj, ustvarjanje in spreminjanje. Seveda pa potrebuje ekipo, ki se z veseljem loti novih izzivov. Zato sem izjemno ponosen na svoje sodelavce, ki dokazujejo, da so presežki mogoči,« in dodal »Deseta obletnica Hostla Celica za nas predstavlja svojevrsten mejnik, saj načrtujemo nove razvojne projekte in nadgradnjo infrastrukture z namenom, da Hostel Celica ostane posebna izkušnja za vse, ki nas bodo obiskali.«
Deseto obletnico Hostla Celica je pospremil glasbeni dogodek »Sounds of Slovenia/Sozvočja Slovenije«, ki je potekal pod umetniškim vodstvom glasbenika in skladatelja Janeza Dovča in spremljavi priznanih slovenskih glasbenikov, kot so Vesna Zornik, Katice, Brina, Irena Preda, Eva Hren in drugi, ter Boštjana Gombača, ki je dogodek tudi povezoval.
Deseto obletnico je pospremilo tudi odprtje razstave v nekdanji temnici Hostla Celica. Razstava, ki je nastala s pomočjo Muzeja in galerij mesta Ljubljane (MGML), opominja na zgodovino prostora, ki se je skozi edinstven koncept močne osnovne zgodbe skozi leta nadgrajeval in se ob pomoči ter sodelovanju arhitekture, filozofije, slikarstva, kiparstva in poezije tudi preobrazil. Razstavo sta odprla Peter Romavh, sin nekdanjega zapornika, in Cveta Stepanjan, žena nekdanjega zapornika.