Bogataj je umrl v četrtek v 65. letu starosti. Kot so zapisali na spletnih straneh Uprave RS za zaščito in reševanje, se bodo od Bogataja poslovili predstavniki ministrstva za obrambo, Uprave RS za zaščito in reševanje, Slovenske vojske, reševalnih služb in drugih organizacij, ki so vključene v civilno zaščito.
Bogataj je vodil reševanje ob vseh večjih naravnih nesrečah v samostojni Sloveniji: od poplav leta 1990, 2007 in 2010 do potresov v Posočju in plazu pod Mangartom.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Zaradi velikega strokovnega prispevka k razvoju na področjih obrambe in varstva pred naravnimi nesrečami je Bogataj junija lani prejel tudi zlati red za zasluge. Kot je bilo zapisano v obrazložitvi, je Bogataj s svojim odgovornim in strokovnim delom, učinkovitostjo, odličnostjo in požrtvovalnostjo odločilno prispeval k razvoju slovenskega obrambnega sistema in njegovi uveljavitvi doma in v tujini ter k ugledu sistema zaščite in reševanja med slovenskimi državljani.
Med osamosvojitvijo Slovenije leta 1991 je bil Bogataj tudi član republiške koordinacije, ki je usklajevala proces obrambe samostojne države, po koncu desetdnevne vojne pa je od julija do oktobra 1991 vodil skupino, ki se je pogajala o umiku Jugoslovanske ljudske armade iz Slovenije in s tem na miren način zagotovila prevzem popolne suverenosti nad celotnim ozemljem države.
"Malo je ljudi, ki so bili pripravljeni toliko žrtvovati za državo in njene državljane, kot je bil to Miran. V spominu ga bomo ohranili kot človeka, ki je svoje strokovno znanje in osebne sposobnosti postavil v službo ljudem," je v sožalju svojcem zapisal premier Janez Janša.