Kultura

Hitlerjev Moj boj knjižna uspešnica

STA
27. 2. 2016, 11.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Nova izdaja Hitlerjevega Mojega boja (Mein Kampf) s kritičnimi opombami, ki je na police nemških knjigarn prišla na začetku januarja, je postala knjižna uspešnica. Doslej so namreč prodali okoli 24.000 izvodov. Trenutno v knjigarne prihaja že tretji ponatis.

Prvič je izšel leta 1925.

Münchenski Inštitut za sodobno zgodovino (IfZ), ki je izdal novo verzijo Mojega boja, je sporočil, da povpraševanje ne pojenja.

IfZ je knjigo v dveh zvezkih tiskal v lastni založbi, zaradi stroškov pa je natisnil zgolj omejeno število izvodov. A je bilo že takoj jasno, da 4000 izvodov, kolikor so jih prvotno natisnili, ne bo dovolj. Že pred začetkom prodaje je IfZ namreč prejel 15.000 prednaročil.

V Nemčiji še vedno v veljavi ostaja prepoved golega besedila, za kar je zagrožen tudi kazenski pregon zaradi spodbujanja rasnega sovraštva.

Zloglasna knjiga, ki je bila nekakšen manifest Hitlerjeve nacistične Nemčije, je sicer opremljena s komentarji, ki jih je napisala skupina avtorjev pod vodstvom zgodovinarja Christiana Hartmanna.

Moj boj se je na policah nemških knjigarn znova pojavil, potem ko so s 1. januarjem potekle avtorske pravice za knjigo, ki jo je Hitler spisal med prestajanjem zaporne kazni v letih 1923 in 1924. Prvič je izšel leta 1925.

Avtorske pravice za Moj boj je leta 1945 dobila nemška južna zvezna dežela Bavarska, ki je v skladu z odločitvijo zavezniških sil prevzela nadzor nad največjo nacistično založniško hišo.

Kar 70 let nato bavarske oblasti ponatisa Mojega boja niso dovolile, in sicer iz spoštovanja do žrtev nacističnega nasilja ter z argumentom preprečevanja podpihovanja sovraštva. S 1. januarjem pa Bavarska ponatisov te knjige in njenih prevodov ni več mogla ustaviti, saj so te pravice prešle v roke javnosti.