Kultura

Terorizem spektakla ali spektakel terorizma?!

Nejc Simšič
9. 9. 2015, 22.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V ljubljanskih Križankah so v okviru 63. Ljubljana Festivala premierno odigrali plesno predstavo Fobija, ki so jo uprizorili v okviru slovensko-nizozemske koprodukcije.

Mediaspeed

Mednarodna plesna skupina EnKnapGroup je predstavo ustvarjala na Nizozemskem z izraelskima koreografoma Guyjem Weizmanom in Ronijem Haverjem, ustanoviteljema Cluba Guy & Roni. Avtorja je k sodelovanju s skupino povabil Iztok Kovač, umetniški vodja EnKnapGroup. Fobija je 20. avgusta s svetovno premiero odprla 25. edicijo enega najodmevnejših evropskih festivalov uprizoritvenih umetnosti, Noorderzon v nizozemskem Groningenu. Po treh v naprej razprodanih večerih na Nizozemskem in po uprizoritvi na 63. Ljubljana Festivalu se bo začela tudi največja vezana turneja v zgodovini slovenskega sodobnega plesa in verjetno tudi gledališča: predstava bo namreč v treh mesecih naštela kar 25 gostovanj na Nizozemskem in v Nemčiji.

Mediaspeed

Predstava Fobija raziskuje, kaj se zgodi, ko skušamo ostati odprti do drugega, kljub strahu pred neznanim. Po besedah koreografov motiv za koprodukcijsko sodelovanje leži v močni umetniški povezavi med plesnima skupinama, ki obe ustvarjata samosvojo različico sodobnega plesa in gledališča.

PODPIS SLOVENSKIH USTVARJALCEV

Mednarodno plesno skupino En-Knap je leta 1993 pod okriljem festivala Klapstuk v belgijskem Leuvenu ustanovil Iztok Kovač, ki je v 90. letih pojem slovenskega sodobnega plesa tako rekoč iz ničesar umestil v evropski in svetovni kulturni prostor. Leto kasneje je skupino v Ljubljani legitimiral kot produkcijski Zavod EN-KNAP. Od svoje ustanovitve pred 8 leti je ansambel EnKnapGroup sodeloval z več kot 30 slovenskimi in mednarodnimi koreografi ter gledališkimi režiserji, in ustvaril več kot 20 celovečernih predstav in plesni film.

MEJA STRAHU IN BREZMEJNI STRAH

V drzni in kompleksni predstavi se združujejo ples, gledališče in živa glasba, govori pa o eni ključnih tem sodobnega sveta. »Smo namreč v negotovih časih. Svetovni konflikti nas dosežejo takoj in povzročajo strah in negotovost. Brez strahu bi bilo življenja kmalu konec, saj nas strah obvaruje pred nevarnostjo. S strahom se branimo, a obenem z njim postavljamo meje in zidove. Strah izostri človekove čute in nas naredi bolj budne, a hkrati tudi napadalnejše, zato lahko poraja ksenofobijo,« je povedal režiser, ki pravi, da je izhodišče predstave Fobija besedilo francoskega filozofa in pisatelja Alberta Camusa.

Mediaspeed

»Živimo v strahu, kajti absolutno prepričanje ni več mogoče, ker živimo v svetu abstrakcij, teles in strojev, absolutnih idej in primitivnega mesijanstva.« 

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje