Reševanja v gorah

Foto: Na Storžiču jo je ujel po zdrsu na mokrih skalah in ji morda rešil življenje

S.R.
3. 8. 2023, 09.41
Posodobljeno: 3. 8. 2023, 09.41
Deli članek:

Gorski reševalci so morali včeraj popoldne znova posredovati na območju Storžiča, kjer so dvakrat ukrepali že konec prejšnjega tedna. Brnel je tudi helikopter Letalske policijske enote.

PU Kranj
Zaradi megle niso mogli pristati na kraju nesreče.

Včeraj je na vrhu zahodnega grebena Storžiča zdrsnil in padel slovenski pohodnik, ki se je v nesreči poškodoval. Do njega so se poskušali prebiti s helikopterjem, a jim zaradi oblakov na kraju nesreče to ni uspelo. Zato so v treh poletih na nadmorsko višino 1600 metrov prepeljali večje število gorskih reševalcev in njihovo opremo. Slednji so se do ponesrečenca podali peš, do zgodnjega večera pa so ga po zahtevnem terenu prenesli do območja, ki se je nahajalo pod meglo. Od tam ga je helikopter prepeljal v bolnišnico, nato se je vrnil še po gorske reševalce.

Kot so pojasnili pri PU Kranj, je bilo to v zadnjem obdobju že tretje posredovanje na območju Storžiča. V soboto so posredovali kar dvakrat. V prvem primeru se je že v zgodnjih jutranjih urah poškodovala slovenska pohodnica, ki se je na Storžič podala skozi Žrelo. Na mokrih skalah je zdrsnila in padla, pri čemer jo je ujel drug pohodnik, ki ji je po navedbah policistov s tem morda celo rešil življenje. Pohodnica je namreč padla na zelo izpostavljenem skalnatem terenu. V drugem primeru, ki se je odvil popoldne, je na Storžiču onemogla nemška turistka. V obeh primerih se je na teren odpravila helikopterska posadka Slovenske vojske z gorskimi reševalci.

PU Kranj
Gorski reševalci so pohodnika prenesli do območja, ki ni bilo ovito v meglo.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Poziv pohodnikom

»Kljub poletnemu obdobju in razmišljanju mnogih, da je v gorah varno že zato, ker je poletje, to ni čisto res. Letošnje poletje nas spremljajo mnoge nevihte in zelo nestanovitno vreme. Zato so poti pogosto mokre in spolzke, posledica pa padci, zdrsi in telesne poškodbe. Do padcev in zdrsov prihaja tudi v suhem vremenu, med vzroki izstopajo še odlomi in padanje skal, onemoglost in bolezenska stanja ter nepoznavanje gorskih območij,« opozarjajo policisti.

Pohodnike prosijo, naj bodo maksimalno previdni in odgovorni. »V gorah se namreč lahko že en napačen korak ali en napačen gib sprevrne v tragedijo. Tako kot velja za dobro načrtovanje ture, primerno opremo in ustrezno pripravljenost, naj bo ena od prioritet pri sprejemanju pohodniških odločitev tudi vreme.«

PU Kranj
Posredovanje na Storžiču.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja