Od takrat velja kralj Tutankamon za enega najbolj znanih faraonov, toda ali ste vedeli, da…
...je nosil ortopedsko obutev?
Pokopali so ga s 130 sprehajalnimi palicami, ki so mu pomagale pri hoji, saj je imel deformirano stopalo. Zaradi te deformacije je nosil tudi ortopedske sandale, ki pa so imeli na podplatih narisane njegove sovražnike, da jih je lahko neprestano “teptal”. Imel je tudi velike sprednje sekalce in napačen ugriz, kar je bilo značilno za njegovo družino.
...so mu tesarji izdelali preveliko krsto?
Ko so Tutankamona pokopali, so njegovo mumificirano telo položili v gnezdo treh zlatih krst. Ko so ga zaprli v največjo od teh in ga poskušali namestiti v kamniti sarkofag, se je izkazalo, da so nekaj napačno izmerili. Prsti na nogah so namreč štrleli ven in preprečevali, da bi se kamniti pokrov zaprl.
...je rad lovil noje?
Kralj je pogosto lovil te ogromne ptice na območju Heliopolisa v bližini današnjega Kaira. Pokopali so ga s ga s pahljačo iz nojevih peres, ki je imela vrsto 42 izmenično rjavih in belih peres. Čeprav je perje že zdavnaj razpadlo, je na ročaju upodobljen kralj, ki se na lov za noji odpravlja s svojim vozom, na drugi strani pa vrača s plenom.
...noben ne ve, kako je umrl?
Na rentgenskem posnetku iz leta 1968 so bili najdeni delci med lobanjskimi kostmi, kar je spodbudilo teorijo, da je bil umorjen z udarcem v glavo. Vendar se je kasneje izkazalo, da so te poškodbe verjetno nastale zaradi odvijanja mumije v bolj modernem času.
Leta 2013 se je zaradi manjkajočih delov kosti na prsih pojavila nove teorija, da je umrl v nesreči z vozom. Toda se je tudi ta teorijo omajala, ko so iz fotografij ob izkopavanju leta 1926 opazili, da so bile kosti na prsnem košu nedotaknjene. Najverjetneje so kosti poškodovali roparji.
Možno je tudi, da je mladi kralj umrl naravne smrti. Nekateri menijo, da je zbolel za malarijo, zelo verjetno pa je tudi, da je imel bolezen kosti ali dedno krvno bolezen.
...se ni vedno imenoval Tutankamon?
Ob rojstvu so ga poimenovali Toutankhaton, kar je pomenilo “živa podoba Atona” in se nanašalo na boga sonca. Ko se je povzpel na prestol, se je preimenoval v Tutankamona, kar pomeni “živa podoba Amona” - kralja bogov. Morda se je s tem želel ločiti od vladavine svojega očeta, kralja Ahenatena, ki je skušal kulturo preusmeriti stran od tradicionalne egiptovske religije politeističnega čaščenja, ki je bila nepriljubljena. Po njegovi smrti so njegove spomenike razstavili in skrili, njegovo ime pa izključili s seznamov kraljev.
...ga Egipčani niso poznali pod tem imenom?
Egipčanski kralji so imeli po pet imen, pri čemer sta bili zadnji dve najpomembnejši. To sta bili imeni, ki so jih zapisovali na spomenike. Čeprav ga danes poznamo pod imenom Tutankamon, so ga Egipčani poznali pod imenom Nebkheperure.
...je bil obkrožen s prepirljivimi svetovalci?
Tutankamonu je oče umrl pri sedmih letih. Mlademu sinu je prepustil vladanje od 9. do 18. leta starosti, kar so izkoristili mnogi vplivni vezirji, visoki politični svetovalci.
...je bila njegova žena tudi njegova polsestra?
Ko je Tutankamon postal kralj, se je poročil s svojo polsestro Ankhesenpaaten. Kasneje je v skladu s političnimi spremembami spremenila svoje ime v Ankhesenamun in začela častiti Amona, kralja bogov. Imela sta dve hčerki, nobena pa ni preživela otroštva. Dva mumificirano dojenčka v Tutankamonovi grobnici so najverjetneje ti dve hčerki.
...so po njegovi smrti izbrisali vse spomine na čas njegove vladavine?
S Tutankamonovo smrtjo se je končala njegova krvna linija, saj njegovi dve hčerki nista dočakali njegove smrti. Njegov vplivni svetovalec, veliki vezir Aj, je vladal štiri leta, sledil mu je poveljnik vojske Horemheb, zadnji kralj osemnajste dinastije.
... je njegov DNK pomagal identificirati druge mumije?
Raziskovalci so opravili preiskavo Tutankamonovega DNK, kar jim je omogočilo sestaviti družinsko drevo, ki sega kar pet generacij nazaj. S testi so identificirali druge mumije, med njimi njegovega očeta, dedka in babico.