Ksenija Horvat
»Rada kuham, vendar v pripravo hrane vključujem tudi partnerja in oba otroka, saj zaradi naporne službe nimam časa, da bi bilo kuhanje samo moj projekt. Ob koncih tedna in praznikih kuhamo na veliko in se potrudimo. Ob rednih delovnih dneh pripravimo kaj bolj na hitro, testenine, rižote, otroka imata rada orientalske jedi. Humus je pri nas že leta redna hrana, pa tudi bližnjevzhodne jedi iz jajčevcev in različni kariji. Večkrat pripravimo tudi stvari vnaprej. Čez vikend za delovne dni. Brez zamrzovalne skrinje bi težko živeli. Najlepše je poleti, ko kuhamo to, kar pridelamo doma na vrtu. In če česa ni, dodata oče in mama s svojega vrta. Vrtnine, jagodičevje in sadje tudi zamrzujemo in vkuhavamo. Oba z Janezom redno hodiva na tržnico po ribe. Najbolj se pri nas obnesejo sardelice, sardončki in moli.«
Preberite tudi: Zakaj takšne spremembe, Helena Blagne? Kliknite TUKAJ!
Anja Markovič
»Zadnji dve leti kuhanju posvečam veliko časa. Sadje, zelenjavo in mlečne izdelke kupujem na tržnici, vedno pri istem prodajalcu. Želim si jesti slovensko, zahtev po ekološkem oziroma biološkem za zdaj nimam. Vsake toliko kupim tudi kakšen tak izdelek, ni pa pravilo. Rada kuham preproste jedi, ki jih pripravim navadno že večer prej in potem kosilo odnesem v službo. Zelo rada imam jedi na žlico. Danes slišimo veliko izgovorov, kako za kuhanje ni časa, a mislim, da se vse da, če sta volja in želja. Veliko je odvisno tudi od vzgoje. Moji starši so dobro in redno kuhali, čez teden mati, za vikende oče. Popolnoma običajno se mi zdi, da je ženska vsak dan v kuhinji.«
Barbara Pia Jenič
»Še vedno najraje sama pripravljam hrano, solate poleti in juhe pozimi. Priprava je odvisna od delovnika, včasih si vzamem več časa, včasih manj. Kuham rada, še posebno zaradi začimb – okusa in vonjav. Hrano vidim kot zdravilo, zato pojem veliko sadja in zelenjave, pijem pa zeleni čaj.«
Renata Mohorič
»Imam obdobja v življenju, ko kuham več in ko kuham manj. Trenutno sem v slednjem, vendar vseeno skušam najti čas za pripravo kakšnega razmeroma zdravega obroka. Uporabljam recepte, ki narekujejo krajši čas priprave – še posebno če kuham le zase. Kadar imam čas, pripravim, spečem ali skuham tudi kaj bolj zapletenega za vso družino – najraje kakšno posebno zelenjavno jed ali presno sladico. Če kuham sama, najraje uporabim domačo zelenjavo z vrta in se poskušam izogniti beli moki, prevelikim količinam sladkorja in mlečnim izdelkom. Živila z bio oziroma eko certifikati sicer niso obveza, se jih pa ne branim. Z veliko hvaležnostjo pa se seveda prepustim tudi razvajanju domačih kuharskih mojstrov oziroma mojstric.«
Oriana Girotto
»Ne glede na to, kako zaposlena sem, se poskušam organizirati tako, da kuham vsak dan vsaj enkrat. Običajno eno uro na dan, ne zapletam preveč, pazim, da je hrana uravnotežena in zdrava in da so vsi zadovoljni. Za naju z Maticem pripravljam veliko veganske hrane (enolončnice, obare, solate, veganske lazanje, testenine, namaze, rižote, veganske palačinke …), a tudi vse, kar je dobro in všeč mojima fantoma. Hrano običajno kupujem v navadnih trgovinah, a vseeno skušam paziti na poreklo, sestavine … Vsake toliko se pregrešim tudi s konzervirano hrano: pločevinkami čičerke, koruze in fižola, saj ni vedno dovolj časa za dolgotrajno kuhanje.«
Žana Povše
»Obožujem hrano in vse, povezano z njo, to se pravi kuhanje in peko. Kadar sem doma, kuham čisto vsak dan. Temu se reče biti mama. Obožujem pa tudi peko piškotov in peciva skupaj s hčerko Kiaro. Uživam, ko vsakič pričaram nekaj novega. Doma so moje knjižne police polne kuharskih knjig, čeprav si recepte najraje izmišljam kar sama. Sestavine za obroke večinoma kupujem kar v trgovini, ker imam premalo časa, da bi izbirala tiste z bio oziroma eko certifikatom, vendar pazim, da vsaj enkrat na mesec opravim večji nakup bioloških in ekološko neoporečnih stvari. Imam pa tudi to srečo, da mi mama vsake toliko dostavi domače dobrote z vrta.«