Obtožnica je Franca Čebulja bremenila nevestnega dela v službi, ker naj ne bi ravnal kot dober gospodar. Leta 2011, ko je občinski svet odločal o tem, da občina s svojim zemljiščem vstopi v projekt izgradnje medicinskega centra v Šmartnem, naj župan ne bi predhodno preveril, ali obstajajo finančni pogoji za 25 milijonov evrov vredno investicijo. Ta je prav zaradi neodobrenega posojila nato padla v vodo.
Za kaznivo dejanje nevestnega dela v službi, ki se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta, je zastaralni rok šest let od storitve kaznivega dejanja.
Čebulj je že julija lani na predobravnavnem naroku zavrnil očitek in izpostavil, da občini ni nastala nobena škoda, saj je zemljišče še vedno v njeni lasti. »Občina je bila s pogodbo povsem zavarovana in ji ne bi mogel nihče nič vzeti,« je včeraj za STA znova izpostavil Čebulj in dodal, da je po neuresničitvi projekta občina ponovno postala lastnica omenjenega zemljišča, vrednega 109 tisoč evrov. Kot je poudaril, je sam videl vse dokumente in po njegovem mnenju je šlo za projekt, ki je bil dobro zasnovan, vanj so bili vključeni tudi eminentni zdravniki. Projekt so kot dobrega prepoznali tudi občinski svetniki, ki so podprli vstop občine v projektno družbo KNRC z dokapitalizacijo v obliki zemljišča.
Projekt podprli tudi drugi lokalni veljaki
Takratna občinska svetnika Ana Remškar in Franci Sirc sta zaslišana na sodišču pojasnila, da se jima je projekt zdel pozitiven, še zlasti v času krize, ko investicij praktično ni bilo. Delovno mesto v centru naj bi dobilo okoli sto ljudi. Na seji so projekt predstavili njegovi pobudniki oziroma zastopniki, in sicer priznani zdravnik Matjaž Bunc in Rajko Sjekloča. Tožilstvo obema očita kaznivo dejanje poslovne goljufije, Doroteji Sjekloča pa kaznivo dejanje overitve lažne vsebine. Lažno naj bi namreč predstavljali projekt kot finančno izvedljivega. Sojenje zoper njih se kot rečeno nadaljuje.
Županu je po eni strani žal ...
Za kaznivo dejanje nevestnega dela v službi, ki se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta, pa je zastaralni rok šest let od storitve kaznivega dejanja. Ker je ta rok potekel, je sodišče izdalo sklep o ustavitvi postopka zoper Čebulja. Čebulju je pri tem po eni strani žal, da ne bo mogel dokazati svoje nedolžnosti in oprati svojega imena. »Zelo me prizadene očitek iz obtožbe, saj sem v občini zelo vestno delal vsa leta županovanja,« je izpostavil Čebulj, ki je župan že šesti mandat in se je zdaj prvič znašel v takšnem postopku.