ZLORABA POLOŽAJA

Deloval z blagoslovom metropolita

Robert Marin
1. 6. 2016, 07.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je vendarle začelo sojenje duhovniku oziroma parohu Srbske pravoslavne cerkve (SPC) v Sloveniji Peranu Boškoviću, ki mu tožilstvo očita, da je zase in za svoje bližnje trošil cerkveni denar.

svet 24
Paroh Peran Bošković (desno) v družbi svojega odvetnika Milana Krstića (zadaj) ob prihodu na sodišče.

Obtožnica 62-letnega Boškovića bremeni dveh nadaljevanih kaznivih dejanj: neupravičene uporabe tujega premoženja ter zlorabe položaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti. V obeh primerih je zagrožena kazen do osem let zapora.

Po navedbah tožilstva si je paroh prisvojil del donacij oziroma 114 tisoč evrov, ki jih je SPC prejela za začetek gradnje pastoralnega centra ob cerkvi svetega Cirila in Metoda na Prešernovi cesti v Ljubljani, in si s tem denarjem zgradil hišo v Gameljnah. Iz cerkvene malhe pa naj bi na veliko jemal tudi za plačevanje naročnin za časopise in revije, RTV-naročnine, položnic Telekoma Slovenije in podjetja Ljubljanski kabel, članarine AMZS, računov za mobilne telefone, zamudnih obrokov pri Merkurju, obrokov za posojilo pri NLB Leasing Maribor, življenjskega zavarovanja, dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, lizinga za chevrolet avea. Povedano v evrih: za zasebne izdatke in izdatke svoje družine naj bi obdolženi paroh zapravil dobrih 73 cerkvenih tisočakov. Skupno naj bi torej SPC oškodoval za slabih 187.000 evrov.

»Cerkvene revizije niso nikoli odkrile nič spornega«

Bošković je sicer že večkrat od izbruha afere javno zavrnil očitke. Včeraj je v zagovoru poudaril, da je obtožnica tožilstva kopija kazenske ovadbe, ki jo je podal njegov stanovski kolega Željko Lubarda z namenom očrniti ga pred verniki in javnostjo. »Ovaditelj je izredno konfliktna oseba, kjerkoli je služboval, so bili problemi, sporekel se je v Kanadi, v Kninu, Zagrebu ...« je med drugim dejal Bošković. Po besedah obdolženca so bili v predkazenskem postopku zaslišani vsi najboljši verniki, ki ga z nobeno izjavo niso očrnili, opustitev pregona pa so zahtevale vse cerkvene avtoritete, medtem ko tožilstvo v pregonu nerazumno vztraja. »Cerkvene revizije niso nikoli odkrile nič spornega,« je poudaril Bošković in dodal, da je vse delal z blagoslovom danes že pokojnega zagrebško-ljubljanskega metropolita SPC Jovana Pavlovića, tudi vzdrževal družino.

Ob tem je  pojasnil, da je bil v njihovem družinskem stanovanju na Gruberjevem nabrežju sedež cerkvene občine, v praksi pa nekaj časa celo sedež metropolije, saj je bil metropolit Pavlović zadnja leta pred smrtjo aprila 2014 hudo bolan. V zagovoru je omenil tudi dopis, ki ga je Pavlovićev naslednik Porfirije Perić, ki je položaj zagrebško-ljubljanskega metropolita SPC prevzel julija predlani, nedavno poslal ljubljanskemu okrožnemu sodišču, tako imenovano dokončno stališče metropolije, da je sinoda škofovske konference SPC po vloženi ovadbi leta 2012 proučila primer in novembra 2013 umaknila ovadbo, saj da do Boškovića nima neporavnanih računov, o duhovniku Lubardi pa je Perić zapisal, da ne zastopa interesov ali stališč SPC.

Obramba o ločenosti Cerkve in države

Zagovornik obtoženega, odvetnik Milan Krstić, je sicer še pred zagovorom svojega klienta podal ugovor pravne narave, prepričan, da gre za »grobo šikaniranje predstavnika SPC s strani tožilstva«, da so srčika problema »interna razmerja med predstavnikom SPC in SPC«, Cerkev in država pa sta po ustavi ločeni. A kot rečeno, tožilstva cerkvene razsodbe ne zanimajo, tako da se bo lov na resnico nadaljeval kmalu.