Često se namreč pripeti, da ob prijavi kraje oškodovanci vedo povedati le znamko in barvo svojega kolesa, drugih podatkov pa ne, kar policiji otežuje iskanje kolesa in tatiča. Zato so pripravili poseben obrazec, ki ga lastnik kolesa izpolni in s tem zabeleži koristne podatke. »Več je podatkov, ki jih policisti dobijo ob prijavi tatvine, večja je možnost, da se kolo identificira in nazadnje tudi vrne lastniku,« modrujejo na policiji.
Po podatkih policije je sicer v Sloveniji ukradenih oziroma prijavljeno pogrešanih letno okoli 2000 koles. Nekateri tatovi tudi niso izbirčni; kradejo vse vrste koles, ne glede na vrednost in znamko. Zanje je najbolj pomembno, da je njihov podvig čim bolj enostaven, zato policisti svetujejo, da dobro zavarujete svoje kolo in ne ponujate priložnosti nepridipravom.
Če vam ukradejo kolo, je smiselno pregledati tudi seznam najdenih predmetov na spletni strani policije. Storilci lahko namreč kolo uporabijo samo kot transportno sredstvo in ga potem zavržejo. Takšna kolesa so evidentirana kot najdena. Če ni mogoče ugotoviti lastnika, so kasneje prodana na dražbi najdenih stvari.