Črna kronika

Neznanci brezbrižno smetijo njihovo dolino

Tilen Pajek
2. 2. 2015, 20.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

V Seči si želijo živeti v čisti okolici. A tam nastaja vse več divjih odlagališč. Neznanci namreč v njihovi dolini, kljub drugim možnostim, smeti raje odvržejo kar v naravo. Z upanjem, da se problematika reši, so javno spregovorili.

Tilen Pajek

Čeprav smo že večkrat očistili Slovenijo, se zdi, kot da se po akciji spozabimo, saj po naši deželi nastajajo nova divja odlagališča. Večina je skrbno skrita, a ne v Seči, tam – ob glavni cesti Lucija–Sečovlje – je stanje drugačno, saj neznanci smeti puščajo kar na vidnem mestu.

Na sprehodu prebivalci redno opažajo polne črne vreče, kupe gradbenega materiala, številne pločevinke in celo WC-školjko ali žive živali, ki jih brezsrčneži zavržejo. »Zdi se nam, da se sprehajamo med smetmi. Začudeni smo, da tega nihče ne pobere, saj smeti niso skrite. Taka podoba narave jezi nas, prepričani pa smo, da tudi ko je tu veliko turistov, to zanje ni lepa dobrodošlica,« je povedala prebivalka Darinka.

Ker število odpadkov narašča, so se odločili javno spregovoriti. Z odzivom pristojnih služb pa upajo, da bodo ostali dobili dovolj informacij, kako ukrepati oziroma kakšne so lahko posledice za storilca.

Problem je pristojnim na občini Piran znan. Težavo skušajo rešiti z nekaterimi določili, omogočanjem ustreznega odlaganja smeti in ne nazadnje z izobraževanjem krajanov. »Če ugotovimo, da gre za nezakonito odložene komunalne odpadke na zemljišču v lasti občine ali države, inšpekcija odredi izvajalcu javne službe njihovo odstranitev, ta pa jih odstrani na račun lastnika zemljišča ali osebe, ki izvaja posest. Če so na zemljišču v lasti osebe zasebnega prava, pa odstranitev odredi lastniku,« so nam pojasnili na uradu. Povzročitelja prekrška čaka kazen 400 evrov, če je fizična oseba, ali 2000 evrov, če je pravna oseba.

Smeti so največkrat tam, kjer je lastnik občina in država. In tako je tudi v opisanem primeru: »Cestno podjetje Koper po programu skrbi za vzdrževanje in čistočo. Očividci lahko zadeve prijavijo Uradu za občinsko inšpekcijo in redarstvo na 080 10 55. Pomembno je, da se posreduje čim več podatkov, predvsem pa datum in uro storitve prekrška, lokacijo in morebitno registrsko številko vozila

Da je divje odlaganje nesmiselno, potrjuje dejstvo, da imajo občani na voljo veliko ostalih rešitev. Občina Piran in Javno podjetje Okolje poudarjata, da lahko nepotrebno kramo brezplačno odpeljete v zbirni center Dragonja ali po letnem programu na določene lokacije za zbiranje kosovnih odpadkov. O težavi iz Seče so na občini opozorili Direkcijo Republike Slovenije za ceste, da ta predel očisti, zato upamo, da bo naslednji sprehod domačinov veliko bolj čist.