Horoskop

To so razlogi, zakaj nekateri ljudje obožujejo grozljive filme

sl
13. 9. 2020, 16.16
Deli članek:

Pa preverimo, žene ljubitelje grozljivk, da se kar naprej vračajo v kinodvorane, kjer so ponovno prestrašeni?

Profimedia
grozljivka

Uživanje v strahu

Jeffrey Goldstein, profesor na Univerzi v Utrechtu ima zelo preprost odgovor na to vprašanje: ljudje radi gledajo grozljivke, ker so radi prestrašeni, drugače tega ne bi počeli. Človek kot bitje svobodne volje lahko sam izbira, kako se bo zabaval. Izbira pa si tisto, kar bo nanj naredilo najmočnejši vtis. To je ena tistih stvari, ki kaže, kako smo si različni. Za nekatere je dovolj le en zastrašujoč prizor, da si pokrijejo oči z rokami, medtem ko drugi radi plačajo vstopnico, da bi se v temi kinodvorane lahko prestrašili in uživali v lastnem strahu.
Fizično vzemirjenje

Goldsteinova razlaga je le ena od mnogih, ki so jih ponudili psihologi, da bi pojasnili, zakaj posamezniki tako uživajo v grozljivkah. Doktor Glenn Sparks je pokazal na dejstvo, da je zanje zelo pomemben občutek, ki ostane po gledanju filma. Na primer prizor morilca, ki po gozdu preganja dekle, bo pri gledalcu izzval napetost, ki vključuje tudi fizično reakcijo: pospešeno bitje srca, hitro dihanje ali povišan krvni pritisk. Neprijetni prizori so pozabljeni kmalu po koncu filma, vznemirjenje pa ostane še nekaj časa, in to je glavni razlog, da se mnogi vračajo v kino. Seveda obstajajo tudi bolj občutljive osebe, ki nikoli več nočejo doživeti takšne neprijetne izkušnje.
Odvisniki

Odvisniki od adrenalina so posebna skupina, ki ne more živeti brez prizorov strahu. Zanje je to neka vrsta ekstremnega športa, le da je tveganje manjše. Nekateri raziskovalci jih imenujejo zasledovalci strahu. Ti ljudje si neprestano iščejo nove, nenavadne in osupljajoče vsebine, ki jih bodo vznemirile in prestrašile, hkrati pa se zavedajo, da jim v resnici ne grozi nobena nevarnost. To lahko vidimo pri rezultatih raziskovanj, ki so jih opravili na študentih. Ko so jim predvajali dokumentarne filme z resničnimi prizori krvi in pohabljanja, je večina občutila tak gnus, da niso imeli moči pogledati filma do konca. Isti mladi ljudje pa so popolnoma drugače doživeli filmske zgodbe z enako neprijetno vsebino.
Sproščanje adrenalina

Razlog za to je varnost, ki jo ponuja spoznanje, da gre za izmišljotino, ne glede na to, kako grozljivo je predstavljena. Tisto, kar ob takih priložnostih doživimo, se po navadi imenuje pozitivni strah ravno zato, ker je ta iracionalen in nima nikakršne povezave s kakršnokoli nevarnostjo. Ta strah omogoča le želeno sproščanje adrenalina. Nekaj, kar bi težko doživeli, ko gledamo romantično komedijo.
Grozljivke kot orodje proti strahu?!

Psihologi z ameriških univerz Berkeley in Florida so prišli do popolnoma drugačnih sklepov – ljudje, ki gledajo grozljivke, so pravzaprav srečni, ko so nesrečni. Sočasno doživljajo pozitivna in negativna čustva. Med tem, ko gledajo grozljive prizore, so nesrečni, ravno to pa jih dela srečne. Najprijetnejši trenutki nekega dogodka, so pojasnili avtorji študije, so tudi najbolj strašni. Po njihovi oceni so trije filmi, ki sočasno izzovejo nasprotujoča si čustva: Psiho (1960), Izganjalec hudiča (1973) in Čarovnica iz Blaira (1999).

Ti filmi se lahko predvajajo tudi v terapevtske namene, tako vsaj mislijo zagovorniki drugačne teorije, ki pravi, da lahko grozljivke služijo kot orodje za premagovanje strahu in njegovega omejujočega delovanja. To je tudi eden od razlogov, zakaj so grozljivke priljubljene pri mlajših ljudeh, v obdobju življenja, ko preizkušajo svoje omejitve in jih poskušajo preseči. Tisti, ki jih kot odrasli gledajo še naprej, verjetno še niso končali raziskovati teh meja.
V glavnem uživajo moški ...

Obstajajo tudi taki, ki menijo, da se za grozljivke opredeljujejo ljudje, ki jim primanjkuje sočutja. V napetih prizorih ne čutijo potrebe, da bi se postavili v vlogo glavnih likov, ki preživljajo vse mogoče, in tako njihove težave opazujejo ravnodušno in hladnokrvno. Številne študije so pokazale tudi to, da v grozljivkah v glavnem uživajo moški. Ravno od njih se pričakuje, da pokažejo hladnokrvnost in možatost, še posebno, če gledajo film v ženski družbi. Po drugi strani pa se večina žensk ne trudi skriti svojih občutkov, posebno takrat, ko so prestrašene.

Dejstvo je, da se ne glede na razlago za grozljivke še danes zanima veliko gledalcev. Eden od razlogov je, da se tudi najbolj zlovešče filmske zgodbe ukvarjajo z nekaterimi temeljnimi vprašanji človekovega obstoja, z biološkimi, družbenimi in psihološkimi vprašanji, kar še dodatno privlači publiko.

Vseeno pa je strah tisto, kar daje moč temu žanru, saj se vsi ljudje bojimo istih stvari. Tako vsaj misli mojster grozljivk, ameriški režiser John Carpenter 


Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij