Televizija

Stradanje v resničnostnih šovih

B. P.
20. 10. 2016, 03.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Pomanjkanje hrane v resničnostnih šovih? »Zdaj, ko sem doma in sita, se tudi meni zdi, da ni bilo tako hudo,« pravi Brina iz Survivorja.

Komentarji na Facebooku na temo pomanjkanja hrane v resničnostnih šovih Survivor in Kmetija: Nov začetek znajo biti precej kruti in resnici na ljubo, precej nepošteni. Dejstvo namreč je, da imajo tekmovalci v šovu Survivor na Filipinih tedensko na voljo le 10 kilogramov riža, ki ga je treba razdeliti med 10 ljudi. Preračunano: vsakemu na dan pripade 140 gramov riža ali ena mala skodelica, s čimer načeloma lahko preživiš, daleč od tega pa, da bi bil sit ali celo zmožen fizičnih naporov.

Zato morajo tekmovalci nujno še kaj nabrati, večinoma sadje, ki si ga potem po koščkih razdelijo med sabo člani enega plemena, in kaj ujeti, na primer vodne živali, kot so raki, kače in majhne hobotnice, pri čemer pa morajo biti zelo previdni, saj je večina živali in rastlin na otoku strupenih (v devetem delu se je v mrežo, ki so jo tekmovalci nastavili v morju, ujela najbolj strupena kača na otoku, katere ugriz te pokonča v zgolj nekaj minutah). Edina hrana, ki jo tekmovalci še dobijo, je tista, ki jim pripada kot nagrada za zmago v preizkušnjah. To so večinoma sladke dobrote, piškoti, čokolada, torta, kozarec mleka in podobno. Ker pa imajo tekmovalci omejen čas za zaužitje teh dobrot in ker je telo zaradi pomanjkanja hrane v ogromnem stresu, se pri nekaterih kasneje lahko pojavijo trebušne težave.

Tako smo bili v šestnajsti oddaji priča težavam nekaterih tekmovalk, ki so se najedle v boju prislužene čokoladne torte in se kasneje spopadale s trebušnimi krči in slabostjo. V sodobnem svetu smo vsi bolj ali manj odvisni od sladkorja. Košček čokolade tu, kakšen piškotek tam, saj ni veliko, a ko ti to »drogo« kar naenkrat vzamejo, je skoraj tako, kot da bi imel abstinenčno krizo. Kot pravi Mojca Cepuš, strokovnjakinja za prehrano, obstaja povezava med uživanjem sladkorja in zasvojenostjo. Znanstveno potrjena je teorija, da v določenih pogojih omejen dostop do sladkorja vodi v vedenjske in nevrokemične spremembe, ki spominjajo na odvisnost od drog. In reakcija na čokoladno torto, ki so jo po več tednih abstinence zaužile tekmovalke, je bila precej podobna takemu stanju.

Celoten članek preberite v aktualni številki revije Vklop!