One/oni

V ospredju animirani dokumentarci

STA
2. 12. 2015, 08.51
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V Ljubljani bo med 7. in 13. decembrom potekala 12. izdaja mednarodnega festivala animiranega filma Animateka.

Na festivalu bodo prikazali 411 filmov, od tega šest celovečernih. Na program je uvrščenih 17 filmov slovenskih avtorjev. V ospredju bo retrospektiva animiranega dokumentarnega filma, letošnji rezidenčni avtor bo nizozemski umetnik Rosto.

Animateko bo dan pred uradnim začetkom uvedlo odprtje pregledne razstave Rostovega dela Mind My Gap - So Far so Evil v Moderni galeriji. Rosto velja za eklektičnega umetnika, ki je ustvaril svoj edinstven, kompleksen in širen svet mešane tehnike s skrivnostnimi krajinami. Z izseki iz njegovega edinega animiranega filma za otroke Pošast iz Nixa bo rezidenčni umetnik in član mednarodne žirije odel tudi Kinodvorovo galerijo.

Program Animateke bo tudi letos bogat. Poleg Rostove retrospektive bo postregel z retrospektivo animiranega dokumentarnega filma, ki za marsikoga predstavljajo nekaj nerazdružljivega, saj se dokumentarci ukvarjajo z resničnostjo, animacija pa vodi v polja čiste domišljije. Prav retrospektiva bo pokazala, kako združljiva sta oba svetova. Temi bo posvečena tudi okrogla miza.

Na programu bo šest celovečernih filmov. Zgodba o ljubezni in jezi, ki jo podpisuje Luiz Bolognesi, prinaša ljubezensko zgodbo med Janaino in indijanskim bojevnikom, Mala iz ribarnice v režiji Jana Baleja pa sodobno priredbo Andersenove pravljice Mala morska deklica.

Zelo poseben je film Ali je veliki človek srečen? v režiji in po scenariju Michela Gondryja, ki prinaša animiran pogovor z velikim mislecem sodobnega časa Noamom Chomskym. Na sporedu bosta še celovečerca Čarobna gora v režiji Ance Damian, najmlajšim pa bosta namenjena Pesem morja v režiji Tomma Moora ter Fantomski deček v režiji Alaina Gagnola in Jeana-Loupa Feliciolija.

Skozi selekcijsko sito se je v tekmo za nagrado občinstva, ki jo podeljuje Društvo slovenskega animiranega filma D'SAF, in za veliko nagrado mednarodne žirije, ki jo letos podeljuje kar Društvo za oživljanje zgodbe 2 koluta, prebilo 36 avtorskih kratkih animiranih filmov. V evropskem tekmovalnem programu študentskih animiranih filmov pa bo prikazanih 58 študentskih animacij.

Na festivalu bo prikazanih 17 filmov slovenskih avtorjev, kar nekaj izmed njih med študentskimi izdelki in v programu Slon. Svoje nove animirane filme bosta med drugim predstavila Grega Mastnak in Matija Šturm. Program Slon poleg bogatega nabora filmov nadgrajujeta razstava Cipercoper v steklenem atriju Mestne hiše ter delavnica animiranega filma z Zarjo Menart.

V spremljevalnem programu bo potekal tudi strokovni program Animateka Pro, namenjen profesionalcem v industriji animiranega filma ter projektom v razvoju. Programski direktor festivala Igor Prassel je omenil, da trenutno nastajajo trije novi slovenski animirani filmi Stari jazbec Špele Čadež, Slovo Leona Vidmarja in dve novi epizodi Koyae Kolje Sakside.

S programi se bodo predstavili tudi ostali člani mednarodne žirije. Članica programske ekipe Nizozemskega festivala animiranega filma Anet ter Horst bo prispevala dragulje sodobnega nizozemskega animiranega filma, producentka Julie Roy in ustanovitelj animacijskega studia Jean-Luc Slock bosta predstavila svoj nabor filmov, retrospektivni vpogled pa bo mogoč tudi v delo samosvojega avtorja Roberta Morgana, ki se posveča žanru grozljivega in fantastičnega.

V Slovenski kinoteki bodo v sklopu festivala gostili program Albanski komunistični animirani film in razstavili plakate prikazanih filmov. Animateko bo 7. decembra v Kinodvoru odprla posebna projekcija štirih filmov, ustvarjenih v 3D stereoskopski tehniki.