Dokumentarni film Skriti zaliv (The Cove), dobitnik oskarja in vrste nagrad občinstva po vsem svetu, je film, ki te resnično ne pusti hladnega. Je spretno narejen in ima sporočilo. Ne le sporočilo - cilj. Ustaviti pobijanje delfinov. V čudovitem in (prav zaradi tega, kar se tam počne) tudi grozljivem zalivčku japonskega mesteca Taiji, v plitvini - skrito pred pogledi radovednežev in javnosti, pobijejo na tisoče delfinov.
Zgodbo je v svet prinesel Richard OBarry, prav tisti dreser delfinov, ki je konec šestdesetih let pomagal zgraditi blagovno znamko delfina Fliperja in po desetih letih ugotovil, da so delfini v ujetništvu nesrečni. Toda duh je ušel iz steklenice, trgovanje z delfini je postalo donosen posel, OBarry pa je že več kot trideset let zagrizen aktivist proti lovu na delfine.
Dokumentarec je nekaj posebnega, tako zaradi čustvenega naboja kot tudi zaradi okoliščin snemanja. Posnetki, ki kažejo, kaj se dogaja v zalivu, ki ga domačini tako skrbno varujejo, so bili posneti na skrivaj - z zamaskiranimi kamerami, postavljenimi v pravi gverilski akciji. Najbrž pa bo nekaj posebnega tudi zato, ker se je mobilizirala velika skupina ljudi, tudi zvezdnikov, ki so pripravljeni povzdigniti svoj glas.
Seveda je problem lova delfinov večplasten, a v taijinskem primeru grozljivost povečuje način. Stvar ni tako preprosta, Taiji je namreč največji svetovni dobavitelj dresiranih delfinov - in to vsaj na prvi pogled ne gre skupaj s pobijanjem. Gre pa nekako takole: delfine poženejo proti obali, tam izberejo tiste primerke, ki so najbolj atraktivni in vitalni, da jih zdresirajo, druge zvlečejo v sosednji - zloglasni - zalivček, kjer jih pokončajo in prodajo za prehranske namene. Na tisoče.
Seveda se bo marsikdo po prvem čustvenem valu zamislil in prisluhnil tudi tistim, ki pravijo, da po svetu pobijemo milijarde živih bitij za prehrano ljudi, da ljudje po svetu uživamo različno hrano, da nimamo pravice govoriti ljudem na drugem koncu sveta, kaj naj jedo, kako naj lovijo in kako živijo. A dokumentarci - angažirani, kot je Skriti zaliv - so potrebni, da se ljudje predramimo iz apatije, postanemo angažirani in začnemo spreminjati okolico na bolje. Ne gre samo za reševanje delfinov, gre za prebujanje gledalcev.