Igralca Aleksandra Balmazovič in Peter Musevski nastopata v zanimivi predstavi, ki je refleksija današnjih medčloveških odnosov in šaljivo prikazuje kruto prihodnost razmerij po medmrežju in nezmožnost pristne komunikacije. Kam smo namenjeni, je sicer v naših rokah, ampak glede na naše početje, prihodnost ni rožnata. Lahko bi celo rekli, da bodo “preživeli” le najmočnejši – uporniki in neodvisneži od družabnih omrežij.
PETER MUSEVSKI
Predstava Nevarno razmerje govori o poročenem paru, ki se ujame v vrtinec virtualnih razmerij. Za kaj točno gre?
Predstava je komedija, ki govori o zdolgočasenem poročenem paru. Borut in Anita sta poročena že deset let in živita drug mimo drugega, dolgčas pa jima preganjajo računalnik in spletne klepetalnice, za katere sta ju navdušila sodelavca. Janine in Čedo sta oba zvesta uporabnika spletnih portalov in klepetalnic in svoja prijatelja vsak po svoje vzpodbujata k pogumu za dopisovanja, nova prijateljstva in potencialna razmerja. Anita in Borut se počasi opogumita in po medmrežju spoznavata nove ljudi. Ko se vsak zase odločita tudi za srečanje v živo s svojima dopisovalcema, ugotovita, da sta si ves čas dopisovala drug z drugim.
Je v virtualnem svetu več nevarnih pasti, v katere lahko zabredemo, ali je realno življenje vseeno nevarnejše?
Virtualni svet je postal del realnega življenja, v katerem so vedno nevarne pasti. Mislim, da pogumneje ko stopaš skozi življenje, težje in nevarnejše je. Problem virtualnega sveta je zasvojenost z njim. A vseeno menim, da ni nujno le vse slabo. Nekaterim je medmrežje pomagalo do ozdravitve odvisnosti od alkohola. A meja med uporabnikom spleta in odvisnežem je zelo tanka.
ALEKSANDRA BALMAZOVIČ
Ali so postali medsebojni odnosi zaradi spletnih klepetalnic, Facebooka in drugih družabnih spletnih omrežij bolj površinski? Se še srečujemo s pristnimi medčloveškimi odnosi?
Sama se izogibam vsej elektronizaciji odnosov, kolikor se da. Računalnik uporabljam za res najnujnejšo komunikacijo. Tudi ko uspešno najdemo deset minut za kavo in klepet, se ljudje med pogovorom ne gledamo več v oči. Pisma so skoraj že izumrla zaščitena vrsta, razglednice pošiljajo in se jih veselijo samo še otroci. Pristnost – kaj je že to? Bližina? Sobivati s kom ne pomeni bližine, osamljenost je postala večja, bolj nevzdržna od samote, samota je postala praznina, praznina se je pretvorila v nesmisel, ta pa je največji, najbolj uničujoč. Še večji od strahu. Si komu prijatelj, če mu vržeš golo resnico naravnost v obraz ali če z resnico taktiziraš in zamolčiš tisto, kar ga bo prizadelo, bolelo, uničilo? Odgovorov pa od nikoder.
Kam mislite, da nas lahko medmrežje zapelje? V dobo tipkanja in vsakodnevnega posodabljanja osebnega profila?
V dobo absolutne izolacije od realnega življenja, v dobo čustvene nezrelosti, v zavijanje v vato in bežanje od resnice. V naslednjo generacijo, ki bo shodila, a ne po nogah, ampak po ekranih, s hitrimi prsti in hitrimi možgani, a s počasnimi čustvi in počasnim srcem. Mogoče pa iz mene govori samo strah. Pred neznanim.
Če si želite ogledati predstavo Nevarna razmerja na Božični turneji smeha, 28. decembra ob 20.uri v Grand hotelu Union, izpolnite spodnji obrazec in odgovorite na nagradno vprašanje: Napišite vsaj en naslov filma v katerem je igral eden od igralcev omenjenih v članku.
V ponedeljek 27. 12. bomo objavili imena petih nagrajencev, ki jih bosta na blagajni Grand hotela Union čakali 2 vstopnici.
NAGRAJENCI SO:
Jelka L., Barbara Ž., Boris R., Maša R. in Tina P.