Dolgoletni basist skupine Laibach in Demolition Group, že peto leto pa člank skupine Dan D. Nikola Sekulović je eden ključnih ljudi pri založbi Dallas in zelo vpliven v glasbenem poslu. Lahko bi rekli, da je zdaj Dan D "obesil na klin" in postal dopisnik iz Pekinga.
Naši bralci vas bolje poznajo kot glasbenika. Kako to, da ste postali "dopisnik" Pop TV s Kitajskega?
Nepretrgano verigo nastopov smo Dan D dolgo časa “mazali” z ambicioznimi projekti. Album Ure letenja smo snemali vse leto, nato smo šest mesecev pripravljali velika koncerta v Križankah s Simfoniki RTV, delali za izdajo koncertnega DVD-ja in ponovno izdajo prvih dveh albumov, pripravljali predstavitev v Cankarjevem domu, spotoma pa smo posneli še štiri video spote … Tako ne gre v nedogled: rutina in utrujenost sta se začeli kazati na poletnih nastopih, zato smo si vzeli čas za premor in polnjenje baterij. Sam sem se za pol leta “privesil” na Emanuelo na študijskem izletu v Pekingu. In ker naše televizije tukaj nimajo sodelavcev, je do sodelovanja s Popom prišlo zelo hitro in enostavno.
Kitajska je za marsikoga nenavadna dežela, ki te očara in hkrati straši. Je to res?
Velikanske razsežnosti, poenostavljeno: na ozemlju, malo manjšem od Evrope, živi mnogo več ljudi! Pri polletni ekskurziji izbiraš, ali si želiš površno spoznati čim več ali pa se boš usmeril na majhen del. 20-milijonski Peking se mi je zdel obvladljiv “košček” in – oh, da – kako sem se uštel! Vsak premik ti vzame v povprečju eno uro, angleščina ne šteje veliko, brez poznavanja navad ga nevede hudo polomiš …
Kako ste se znašli v novem okolju?
Veliko neznank, presenečenj, nekatere reči so res popolnoma drugačne. Doma se vedno lahko opreš na svoje pretekle dosežke, na prijatelje, na družino. Tukaj začneš iz ničle, zato pa hitro ugotoviš, koliko si res vreden. Sam sem se kar “umestil”: če jim imaš kaj ponuditi, informacije zakrožijo od ust do ust – in krog se hitro razširi. Po treh mesecih redno svetujem vodilni alternativni založbi Maybe Mars, vzpostavljam sodelovanje med klubom D-22 in proizvajalcem ojačevalnikov Mark Bass, imam že velik intervju v najmočnejši pop rock reviji, marsikje mi ni treba več plačevati vstopnine, po tekočem traku spoznavam Kitajce in tujce, tu pa tam poprimem tudi za bas. V naslednjih mesecih bi status rad še nadgradil tako, da bo uporaben tudi za v prihodnje.
Torej ste si nabrali že precej znanstev in tudi znanj. Že veste, kako boste to novo poznavanje Kitajske uporabili?
Mislim, da se res ne zavedamo hitrosti kitajskega razvoja. Ta pot je zame hkrati učni proces in osebnostni preizkus, z nujnim iztirjanjem in nekaj adrenalina. Domov bi rad prinesel nove poglede, predvsem tiste optimistične. Tudi kitajski stiki bodo uporabni v zelo bližnji prihodnosti, saj bo blagovni menjavi kmalu sledila tudi kulturna.
Pogovor z Nikolo lahko v celoti preberete v Stopu št.2