Če kdo, imajo radii z nacionalno pokritostjo ali vsaj dobro poslušanostjo v osrednji Sloveniji moč, da ustvarjajo uspešnice. To ne nazadnje s forsiranjem izbranih avtorjev in skladb najbolje kažejo tiste postaje, ki se najbolj upirajo vrtenju slovenske glasbe v udarnih terminih. Ker sem v 90. in 00. letih sodeloval v ekipi, ki je ob pomoči srednje velikega radia in s prisotnostjo na terenu tedensko ustvarjala velike hite, na katere se občinstvo čustveno odziva 15 in več let po nastanku, sem prepričan, da je to mogoče še danes in ne nujno brez pozitivnih finančnih posledic za vpletene. Tole je le nekaj glasbenikov, ki si zaslužijo več radijskega etra, pa smo se dotaknili le delčka popa, v rokah spretnih producentov pa bi sploh lahko pomagali zasukati sceno v pravo smer.
BLUBIRD
Skupni projekt DJ-a Deya, producenta Damjana Jovića (Drawle Records, Trkaj, Zlatko, Erik, Nipke, Adam Velić) in ekipe, ki stavi na nu-disco, indie chill-out, deep in tropical house ritme, je kombinacija živih glasbenikov in didžeja po zgledu Goldfish, Klingande, Bakermata in podobnih vročih tujih projektov. Njihov prvenec Emotions je na YouTubu naklikal čez 130.000 ogledov, Wake up je na SoundCloudu nabral čez 200.000 poslušanj, aktualni bootleg Snow skupine Red Hot Chili Pappers pa je že pri 25.000 poslušanjih. Glasbeno delovanje ekipa dobro nadgrajuje z videi in prijetno celostno podobo, svojo glasbo pa deli z navijači brezplačno.
KLEEN
Še en projekt, ki je zelo v sozvočju s trendi v svetovni radijski in festivalski ponudbi. Mladi producent Klemen Zupančič je okoli sebe zbral nekaj glasbenikov in na oder postavil 'live act', v katerem se v njegov set vključujejo saksofonist, kitarist in pevka, preigravajo pa vokalni in tropical house. Svoje produkcije še ne izdajajo, se pa njihove obdelave dobro prijemljejo na spletu: Beyoncejina Crazy in Love se na SoundCloudu bliža četrt milijonu predvajanj, kandidatka za popevko tedna na Valu 202, Sun in your eyes, jih je na YouTubu zbrala 125.000, zdaj pa napadajo še Bieberjevo Love yourself v maniri Felixa Jaehna. Mimogrede, ameriški radii nimajo zadržkov glede vrtenju neuradnih izdaj, saj tekmujejo za poslušalce s tem, kdo bo zavrtel bolj vročo verzijo hita. Tipičen primer zvezdnika, ki se je dvignil na ta način, je didžej R3hab.
Več v novi številki revije Vklop!