V teku je namreč prva klinična študija cepiva, ki jo vodijo na kliniki Cleveland v sodelovanju z Anixa Biosciences. Prvo preskušanje cepiva na ljudeh je osredotočeno na preprečevanje ponovitve bolezni pri bolnikih z rakom dojke, pri katerih so bolezen zazdravili, pozneje pa bodo cepivo preizkusili še pri zdravih.
Prva zdravljena bolnica.
Prva, ki je prejela cepivo, je bila leta 2021 medicinska sestra Jennifer Davis. Februarja 2018, pri 41 letih, si je Davisova odkrila bulico na dojki. Diagnosticirali so ji trojno negativni rak dojk (TNBC). TNBC običajno raste hitro, ima večjo verjetnost, da se bo razširil na druge dele telesa, in ima višjo stopnjo ponovitve po zdravljenju kot druge vrste raka dojk. Poleg tega stopnja preživetja pri bolnikih s TNBC ni tako visoka kot pri tistih, ki imajo druge vrste raka dojk. Prestala je več krogov kemoterapije, odstranitev obeh dojk in 26 krogov obsevanja. Povabilo k sodelovanju v raziskavi je brez oklevanja sprejela. »Pri TNBC veš, da je velika nevarnost, da se bolezen ponovi, zato sem bila presrečna, da imam možnost zdravljenja, ki drugim še ni na voljo,« pravi Davisova. Oktobra 2021 je prejela prvi odmerek, nato pa še dva odmerka v razmaku dveh tednov. »Edini stranski učinek, ki sem ga imela, so bile zatrdline na mestu injiciranja. Potem pa v zadnjem letu in pol nič drugega.«
20 let razvoja
Cepivo so pripravljali več kot 20 let, preden so ga začeli preizkušati na ljudeh. Razvil ga je dr. Vincent Tuohy, raziskovalec na oddelku za vnetje in imunost na kliniki Cleveland, ki je letos umrl, njegovo delo pa nadaljujejo kolegi.
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 26, 27. junij, 2023.