Med drugim so uredili nujen servis za prestižno vozilo Rolls-Royce, ki ga ni daleč naokoli, helikopterski prevoz z romantično večerjo na hribu z zasebnim kuharjem, arabskemu princu dostavili burek ob štirih zjutraj in izpolnili za nas nerazumljivo željo gostu, ki je želel dvajset brisač, štiri komplete copat in šestdeset obešalnikov, čeprav je bil v sobi sam. Gost ima vedno prav, pravijo conciergi – po slovensko skrbniki gostov, ki so nekoč skrbeli za dobro počutje kraljev, zdaj pa se trudijo za udobje gostov po razkošnih hotelih.
Za zanimivo delo conciergea (izg. konsierž) marsikdo od nas sploh še ni nikoli slišal, razen če je bil pozoren na igralca Tima Curryja, ki je upodobil conciergea v hotelu Plaza v New Yorku v drugem delu vsem znanega filma Sam doma, ali gledal film The Grand Budapest Hotel, kjer je hotelskega skrbnika gostov Gustava upodobil igralec Ralph Fiennes – na suknjiču je nosil znamenita prekrižana ključka, ki sta simbol prestižnega združenja conciergeev Les Clefs d'Or. Film so predpremierno predvajali v Grand Hotelu Union, kjer sta takrat delala Blaž Sok in Gregor Žibert. Takrat sta dobila dodatno motivacijo za pridružitev organizaciji Les Clefs d'Or, ki združuje in ustvarja mrežo vrhunskih conciergeev po vsem svetu. Postala sta prva slovenska člana te elitne družine, reda, ki izhaja pravzaprav še iz srednjega veka. Beseda concierge v francoščini označuje skrbnika ključev, služinčad, ki je bila najbližje kralju in je imela dostop do vseh soban, skrbela pa je tudi za popolno udobje kraljevih gostov. Njihova vloga se do danes ni kaj dosti spremenila – kraljevske in plemiške družine so zamenjali petični gostje v najrazkošnejših hotelih.
Gregor Žibert, Zlata ladjica
O zvezdah moram molčati
»Pri nas je ta poklic še v povojih,« nam zaupa izkušeni concierge Gregor Žibert, ki zadnji dve leti skrbi za goste v butičnem petzvezdičnem hotelu Zlata ladjica. Svojo karierno pot je začel že pri petnajstih letih v hotelu Union. »Med počitnicami sem delal kot portir. Vsako leto so me klicali nazaj, jaz pa se nisem pritoževal, ker se mi je zdelo delo zanimivo. Le kje bi se lahko pri teh letih sicer srečeval z ljudmi z vsega sveta!« Pomagal jim je s prtljago in s svojim znanjem o destinaciji. S kolegom Blažem Sokom sta začela razmišljati in raziskovati, kako bi lahko gostom ponudila še več. Že iz filma Sam doma sta vedela, da v hotelih obstajajo službe, ki gostom uresničujejo »vse želje«. Na njuno pobudo so tako v hotelu Union ustanovili tudi concierge službo, fanta pa sta se zakopala v raziskovanje, kaj vse to delo pravzaprav obsega, saj v Sloveniji taka služba še ni bila dobro razvita. »Na službeni poti na Dunaju sva v enem dnevu obiskala skoraj vse hotele s petimi zvezdicami in se pogovarjala s conciergei najboljših hotelov.« Tako sta spoznavala njihovo delo. Še isti teden se jima je oglasil guverner zahodnega dela Avstrije iz združenja zlatih ključev (Les Clefs d'Or) in leta 2017 sta kot prva conciergea v Sloveniji postala člana te elitne združbe.
Lastniki zlatih ključev lahko postanejo tisti, ki imajo za seboj vsaj pet let dela v recepciji in dve leti izkušenj conciergea, potrditi pa te mora tudi večina članov združenja. »Značke ključev, ki jih nosimo na uniformah, so neke vrste garancija kakovosti za gosta, prej ti zaupa, kot bi komurkoli drugemu.« Poleg tega so vsi vključeni v mrežo in si med seboj pomagajo. »Če gre moj gost, recimo, v Budimpešto, tja pokličem conciergea, ki potem na moje priporočilo še posebej poskrbi zanj.« Ker takrat izobraževanja ni bilo, sta si z Blažem sama naročila knjige iz tujine in se učila. »Naše vodilo je, da gostom izpolnimo vsako željo, če je le moralna, legalna in v mejah gostove zmogljivosti. Imamo nekaj navodil in smernic za svoje delo.« Če zlorabiš zaupanje, lahko ključe tudi izgubiš.
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 26, 27. junij, 2023.