"Z možem sva bila študentska kolega, zaljubila sva se, v četrtem letniku sem rodila, ker so bili proti splavu moji in njegovi, predvsem pa on. Študija nisem končala, dogovorila sva se, da najprej diplomira on, ko otrok nekoliko odrase, pa še jaz. A se je zgodilo drugače – drugi otrok, gradnja hiše, njegova mati je zbolela in je bilo treba skrbeti zanjo, vse obveznosti so padle name, on pa je delal kariero. Jaz sem končala kot vodja pisarniškega oddelka. In zdaj se ločuje, ker si je našel drugo. Hoče me vreči iz hiše, češ da je vse njegovo, vse je zaslužil sam, odpraviti me hoče s 150.000 evri, pa naj si vzamem še nekaj kredita in si kupim stanovanje. Hiša je vredna petkrat več. Z mano in otrokoma je tako brezobziren kot s svojimi poslovnimi partnerji. Zadnjič sem ga zasačila, ko je brskal po mojih spričevalih, najbrž jih je hotel skriti, ker bo na sodišču dokazoval, da sem prekinila študij, ker sem bila slaba študentka. Moje ocene so bile na zahtevnem tehničnem študiju okrog 9, precej boljše od njegovih. Ker ima veliko denarja in štab odvetnikov, jaz pa ne, me zanima, ali me res lahko odpravi z miloščino? Ne vztrajam na tem, da ostanem v hiši, hočem pa spodobno stanovanje, kjer bosta imela otroka vsak svojo sobo, kot jo imata zdaj. Hvaležna bom za spodbuden odgovor."
- Betka
Spoštovana gospa,
na podlagi določb Družinskega zakonika je skupno premoženje zakoncev vse premoženje, ki je bilo pridobljeno med trajanjem zakonske zveze in življenjske skupnosti zakoncev. Ob delitvi skupnega premoženja se šteje, da sta deleža na njem enaka, zakonca pa lahko dokažeta, da sta prispevala k skupnemu premoženju v drugačnem razmerju. Neznatna razlika v prispevkih posameznega zakonca k skupnemu premoženju se ne upošteva.
V sporu o tem, kolikšen je delež vsakega zakonca na skupnem premoženju, upošteva sodišče vse okoliščine, zlasti dohodke vsakega od zakoncev, pomoč, ki jo zakonec daje drugemu zakoncu, varstvo in vzgojo otrok, opravljanje gospodinjskih del, skrb za dom in družino, za ohranitev premoženja ter vsako drugo obliko dela in sodelovanja pri upravljanju, ohranitvi ter povečanju skupnega premoženja.
Zgrajena hiša je torej vajino skupno premoženje in domneva se, da sta deleža enaka. Glede na izplačilo, ki vam ga mož ponuja, ponudba ni niti ustrezna niti poštena. Pri tem ni pomembno, kakšna študentka ste bili, prav tako ne, da je mož več zaslužil, ker ste vi v večji meri skrbeli za dom in družino.
Svetujem vam, da vztrajate pri polovičnem izplačilu denarne protivrednosti vašega deleža na ustvarjenem skupnem premoženju. Iz hiše vas ne more vreči, saj ste pridobili delež na nepremičnini po zakonu, četudi vaš delež ni vpisan v zemljiško knjigo.
Možnosti delitve je na voljo več, tudi ta, da vi izplačate možu denarno protivrednost ½ nepremičnine, če vam finančne zmožnosti to dopuščajo, še zlasti če nameravate ostati v hiši. V takem primeru je treba v postopku (če bo do njega prišlo) zatrjevati upravičeni interes. V nasprotnem primeru naj mož izplača vas. Če tega ni zmožen, potem hišo prodajta in si kupnino razdelita. Predlagam, da dobite pomoč strokovnjaka – odvetnika, da bo dogovor ustrezen in pošten, ter ga zapišite v obliki sporazuma pred notarjem.
odvetnica Maša Novak
Ste pred razvezo, pa ne veste, kje in kako začeti? Imate mnogo vprašanj, kako ločitev izpeljati čim manj boleče? Ste v dvomih, ali so dogovori s partnerjem o otrocih, premoženju in preživnini razumni? Pišite nam!
Vprašanja nam lahko posredujete:
- po navadni pošti: Revija Jana, Vevška cesta 52, 1280 Ljubljana Polje
- ali na e-naslov jana@media24.si s pripisom Za odvetnico Mašo Novak.
Na vaša vprašanja odgovarja odvetnica Maša Novak iz Odvetniške družbe Čeferin, Pogačnik, Novak, Koščak in partnerji, specializirana za ločitve.