Trajnost

Višje subvencije za ogrevanje in toplo vodo

T.S.
12. 12. 2024, 17.00
Posodobljeno:  12. 12. 2024, 16.59
Deli članek:

Po novem bo možno za posodobitev ogrevanja v starejših večstanovanjskih stavbah dobiti povrnjenih 30 odstotkov naložbe.

Shutterstock
.

Eko sklad je v decembru objavil nov javni poziv za nepovratne finančne spodbude za naložbe v posodobitev ogrevanja in priprave vode v starejših stavbah s tremi ali več posameznimi deli. Po novem bodo povrnili do 30 odstotkov stroškov naložbe, ne več 20. Ob tem Eko sklad prejemnikom denarne socialne pomoči in/ali varstvenega dodatka v celoti financira njihov delež v skupni investiciji.

Za starejšo stavbo šteje stavba, za katero je bilo gradbeno dovoljenje za gradnjo ali legalizacijo izdano pred 1. julijem 2010. Kot posamezen del stavbe pa javni poziv opredeljuje posamezno stanovanje, bivalno enoto ali poslovni prostor. Predvidene naložbe so vgradnja solarnega sistema, vgradnja kotla na lesno biomaso, vgradnja toplotne črpalke ter zamenjava ali celovita prenova toplotne postaje ali vgradnja toplotne postaje, ki bo prvič priključena na sistem daljinskega ogrevanja. Novost poziva je možnost pridobitve nepovratne spodbude tudi za ureditev priprave tople vode. Po prejšnjem pozivu so bile na voljo le spodbude za ogrevanje prostorov.

Shutterstock
.

Vlogo lahko oddajo tudi nelastniki

Vlogo za pridobitev nepovratnih sredstev v imenu upravičenih oseb lahko vloži le upravnik, če ga stavba ima, če ga nima, pa skupni pooblaščenec vseh upravičenih oseb. Upravičenec je po tem javnem pozivu vsaka fizična oseba, ki je investitor in etažni lastnik oziroma solastnik stavbe. Vlogo lahko oddajo tudi fizične osebe, ki niso lastniki, so pa investitorji, če pridobijo pisno soglasje lastnika. Do subvencije so upravičeni tudi pravne osebe, samostojni podjetniki ali druge fizične osebe, ki so vpisani v poslovni register ter pravne osebe javnega prava, ki so (so)lastniki stavbe, razen neposrednih uporabnikov državnega proračuna. Za spodbude so namenili 700.000 evrov, z njimi pa nameravajo izboljšati energijsko učinkovitost stavb, povečati rabo obnovljivih virov energije, zmanjšati emisije toplogrednih plinov in onesnaženost zraka ter izboljšati kakovost zunanjega zraka, navajajo na Ekoskladu.

Aktualne novice

okolje, energija, obnovljivi-vir-energije

Leto 2024 je prineslo mnoge dobre okoljske novice

Rekordi v obnovljivi energiji, trajnostne politike, povečana raba električnih vozil in manj padlih dreves vlivajo upanje za naš planet.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Trajnost v papirni industriji

Navkljub napredovanju digitalizacije je papir še vedno močno prisoten v našem vsakdanjem življenju. Svetovna poraba znaša več kot 400 milijonov ton papirja in kartona letno, pri čemer je do leta 2032 predvideno povečanje na 476 milijonov ton. Papir je narejen iz naravnih, obnovljivih virov, po končani življenjski dobi pa ga je mogoče reciklirati in kasneje biološko razgraditi.

okolje-poklic, zeleni-poklic, okoljevarstveni-poklic, okoljevarstvo-izobrazevanje

Poklici prihodnosti so 'zeleni'

Do leta 2030 naj bi trajnostno gospodarstvo odprlo 85 milijonov novih zelenih delovnih mest.

proizvodnja, industrija, ekologija, trajnost, kansai-helios

Trajnostne prakse v slovenskih podjetjih: primer KANSAI HELIOS Slovenija

Vse večji pritiski na gospodarstvo in okolje zahtevajo takojšnje ukrepe, pri čemer imajo podjetja osrednjo vlogo – tudi v Sloveniji.

Vodovod in kanalizacija

2 milijona za nova in dotrajana omrežja

Šest občin bo prenavljalo vodovod in kanalizacijo.

trajnost-porocanje, trajnostno-porocilo, csdr, zakon-o-gospodarskih-druzbah, zgd-1m

Trajnostno poročilo bo obvezno za večino podjetij

Z novelo zakona o gospodarskih družbah, bodo morala podjetja obširno in natančno poročati o tem, kako trajnostno je njihovo delovanje.

umetna-intelegenca, trajnostni-razvoj, umetna-inteligenca-trajnostni-razvoj

Bolj trajnostni s pomočjo umetne inteligence

Od načrtovanja do novih materialov in ponovne uporabe. Umetna inteligenca pri načrtovanju trajnostnosti proizvodnje in izdelka postaja nepogrešljiva.

shutterstock_613877096

Na leto bi smeli kupiti le 5 kosov obleke

Kupimo petkrat več oblačil kot v 80. letih, nekatera oblečemo le okoli desetkrat. Če bi hoteli ujeti tarčo 1,5°C povišanja globalne temperature, bi svoje nakupe morali omejiti na pet kosov letno.