Trajnost

Bolj trajnostni s pomočjo umetne inteligence

Tina Nika Snoj
29. 11. 2024, 14.09
Posodobljeno:  29. 11. 2024, 14.08
Deli članek:

Od načrtovanja do novih materialov in ponovne uporabe. Umetna inteligenca pri načrtovanju trajnostnosti proizvodnje in izdelka postaja nepogrešljiva.

Shutterstock
.

Ne moremo upravljati s tem, česar ne merimo, pravi stari poslovni rek. Danes je na voljo več podnebnih podatkov kot kdaj koli prej, a če se hočemo uspešno spopasti s planetarno krizo podnebnih sprememb, izgube narave in biotske raznovrstnosti, onesnaževanja in odpadkov, moramo zbrane podatke tudi smotrno uporabiti. Umetna inteligenca bo pri tem nepogrešljiva. Podjetja UI že uporabljajo za optimizacijo številnih vidikov poslovanja, od trženja in ustvarjanja vsebin do zaposlovanja in, seveda, proizvodnje in dobave. Neobhodna pa je tudi pri tem, kar postaja kritična točka za organizacije vseh vrst: izračunu in zmanjšanju podnebnega odtisa izdelkov in storitev. Tega lahko optimizira tako v celotnem življenjskem ciklu produkta kot v dobavni verigi in s tem osveščenim potrošnikom ponudi dodaten razlog za nakup.

7 načinkov, kako UI doprinese k trajnosti

Shutterstock
UI je nepogrešljiva pri razvoju novih izdelkov.

Optimizacija virov: UI lahko analizira porabo virov kot so energija, voda in surovine, ter optimizira proces proizvodnje tako, da se porabi čim manj surovin in energije. S tem poskrbi tudi za manj odpadkov.

Upravljanje dobavnih verig: UI lahko zmanjša odvečne zaloge in uskladi dobavne poti med tovarno, dobaviteljem in prodajnim mestom tako, da je transport časovno in logistično čimbolj učinkovit. Obenem pa lahko izračuna najbolj smiselne dostavne poti, kar pomeni najmanjšo možno porabo goriva.

Bolj učinkovito recikliranje: UI lahko optimizira ravnanje z odpadki in recikliranje tako, da avtomatizira sortiranje, preprečuje kontaminacijo in predvidi potrebe po vzdrževanju izdelka. Že samo sortiranje je lahko zahteven proces, kjer se zgodijo mnoge napake, ki nas stanejo dragocene vire in onesnažujejo okolje. Pametna aplikacija, ki skenira smeti direktno pred smetnjaki, bi naredila ogromno.

Boljši materiali: Na področju odkrivanja materialov lahko umetna inteligenca raziskovalcem pomaga napovedati kemijske lastnosti novih materialov in predvidi zmogljivost in vzdržljivost baterij. To vodi k ohranjanju virov in manjšemu nastajanju odpadkov.

Zeleno gradbeništvo in urbanizem: Umetno inteligenco uporabljajo tudi za načrtovanje energetsko učinkovitih stavb in mest, ki porabijo manj energije in virov. Na primer, algoritmi UI pomagajo pri zasnovi pametnih stavb, ki samodejno prilagajajo porabo energije glede na zunanjo temperaturo, svetlobo in druge dejavnike.

Napovedovanje življenjskih ciklov opreme: Natančne napovedi življenjskega cikla opreme lahko znatno izboljšajo trajnost. Večina podjetij ima opremo, pri kateri ne smejo tvegati, da neha delati. Zato jo pogosto zamenjajo prehitro, za vsak slučaj. Tako se tudi še popolnoma delujoča oprema zavrže, ko doseže garantirano minimalno življenjsko dobo.

Razvoj trajnostnih izdelkov: UI lahko poišče najbolj trajnostne in najbolj obnovljive materiale za določen izdelek ter oblikuje proizvodni proces, ki bo kar najbolj ‘zelen’.

Aktualne novice

okolje, energija, obnovljivi-vir-energije

Leto 2024 je prineslo mnoge dobre okoljske novice

Rekordi v obnovljivi energiji, trajnostne politike, povečana raba električnih vozil in manj padlih dreves vlivajo upanje za naš planet.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Trajnost v papirni industriji

Navkljub napredovanju digitalizacije je papir še vedno močno prisoten v našem vsakdanjem življenju. Svetovna poraba znaša več kot 400 milijonov ton papirja in kartona letno, pri čemer je do leta 2032 predvideno povečanje na 476 milijonov ton. Papir je narejen iz naravnih, obnovljivih virov, po končani življenjski dobi pa ga je mogoče reciklirati in kasneje biološko razgraditi.

okolje-poklic, zeleni-poklic, okoljevarstveni-poklic, okoljevarstvo-izobrazevanje

Poklici prihodnosti so 'zeleni'

Do leta 2030 naj bi trajnostno gospodarstvo odprlo 85 milijonov novih zelenih delovnih mest.

proizvodnja, industrija, ekologija, trajnost, kansai-helios

Trajnostne prakse v slovenskih podjetjih: primer KANSAI HELIOS Slovenija

Vse večji pritiski na gospodarstvo in okolje zahtevajo takojšnje ukrepe, pri čemer imajo podjetja osrednjo vlogo – tudi v Sloveniji.

subvencija-ogrevanje, eko-sklad, vecstanovanjske-stavbe

Višje subvencije za ogrevanje in toplo vodo

Po novem bo možno za posodobitev ogrevanja v starejših večstanovanjskih stavbah dobiti povrnjenih 30 odstotkov naložbe.

Vodovod in kanalizacija

2 milijona za nova in dotrajana omrežja

Šest občin bo prenavljalo vodovod in kanalizacijo.

trajnost-porocanje, trajnostno-porocilo, csdr, zakon-o-gospodarskih-druzbah, zgd-1m

Trajnostno poročilo bo obvezno za večino podjetij

Z novelo zakona o gospodarskih družbah, bodo morala podjetja obširno in natančno poročati o tem, kako trajnostno je njihovo delovanje.

shutterstock_613877096

Na leto bi smeli kupiti le 5 kosov obleke

Kupimo petkrat več oblačil kot v 80. letih, nekatera oblečemo le okoli desetkrat. Če bi hoteli ujeti tarčo 1,5°C povišanja globalne temperature, bi svoje nakupe morali omejiti na pet kosov letno.