Trajnost

Trajnostno poročilo bo obvezno za večino podjetij

T.S.
5. 12. 2024, 11.57
Posodobljeno:  5. 12. 2024, 11.55
Deli članek:

Z novelo zakona o gospodarskih družbah, bodo morala podjetja obširno in natančno poročati o tem, kako trajnostno je njihovo delovanje.

Shutterstock
.

Državni zbor je potrdil novelo Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M), ki med drugim prinaša podrobno poročanje o trajnosti skladno z evropsko direktivo o trajnostnem poročanju (CSRD). Posodobili so obstoječa pravila glede nefinančnega poročanja, tako da so po novem k poročanju zavezane vse velike družbe ter vse srednje in majhne družbe, ki kotirajo na borzi, razen mikro družb. Direktiva velja za velika podjetja od leta 2025, za mala in srednje velika podjetja, ki kotirajo na borzi, pa od leta 2026. Družbe, ki so subjekt javnega interesa, morajo pripraviti trajnostnostno poročilo kot del letnega poročila že za poslovno leto 2024.

Del letnega poročila

Trajnostno poročilo bo sestavni del letnega poročila podjetja. Pripravljeno bo moralo biti v enotni elektronski obliki znotraj poslovnega poročila in na podlagi enotnih standardov trajnostnega poročanja, sprejetih s strani Evropske komisije. Namen standardov je, da bodo informacije različnih gospodarskih subjektov med seboj lažje primerljive.

Poročilo bo moralo vsebovati natančne in preverljive informacije o okoljskih, socialnih in upravljavskih vidikih poslovanja. Mednje sodijo podatki o emisijah toplogrednih plinov, porabi energije, uporabi naravnih virov ter dejavnostih za zmanjšanje vpliva na okolje in prilagajanje na podnebne spremembe. Prav tako so del trajnosti socialni vidiki: enakopravnost spolov, pogoji dela, človekove pravice, vpliv na lokalne skupnosti ter vključujoč pristop k zaposlovanju. Poročanje bo obsegalo tudi informacije o korporativnem upravljanju, protikorupcijskih politikah in upravljanju tveganj ter povezavo med trajnostnimi cilji in poslovno strategijo podjetja, vključno z dolgoročnimi ambicijami glede trajnosti.

Shutterstock
Trajnostno poročilo bo moralo biti pripravljeno v elektronski obliki.

Večji nadzor

Poleg širšega obsega in vsebine informacij, o katerih je treba poročati, bo pojačan tudi nadzor s strani revizorjev. Ti naj bi, poleg podatkov, preverjali tudi ali so družbe svoje trajnostne informacije pripravile skladno z evropskimi standardi. V svojem poročilu bodo podali izjavo o skladnosti trajnostnega poročila, kar naj bi povečalo zaupanje vlagateljev, strank in drugih deležnikov v podjetje. Poročilo o trajnostnosti, ki nadomešča obveznost priprave izjave o nefinančnem poslovanju, bo tako veliko obsežnejše in bo dalo boljšo sliko, kako gospodarske družbe vključujejo trajnostne zadeve v svojo dejavnost.

Z ZGD-1M želi ministrstvo na podlagi direktive doseči večjo preglednost gospodarskih dejavnosti in s tem podpreti vlaganja v trajnostne naložbe. Pričakujejo, da se bodo podjetja tudi na ta način bolj ozavestila o tem, da netrajnostne naložbe pomenijo tveganja tako za okolje kot družbo in podjetje samo.

Aktualne novice

okolje, energija, obnovljivi-vir-energije

Leto 2024 je prineslo mnoge dobre okoljske novice

Rekordi v obnovljivi energiji, trajnostne politike, povečana raba električnih vozil in manj padlih dreves vlivajo upanje za naš planet.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Trajnost v papirni industriji

Navkljub napredovanju digitalizacije je papir še vedno močno prisoten v našem vsakdanjem življenju. Svetovna poraba znaša več kot 400 milijonov ton papirja in kartona letno, pri čemer je do leta 2032 predvideno povečanje na 476 milijonov ton. Papir je narejen iz naravnih, obnovljivih virov, po končani življenjski dobi pa ga je mogoče reciklirati in kasneje biološko razgraditi.

okolje-poklic, zeleni-poklic, okoljevarstveni-poklic, okoljevarstvo-izobrazevanje

Poklici prihodnosti so 'zeleni'

Do leta 2030 naj bi trajnostno gospodarstvo odprlo 85 milijonov novih zelenih delovnih mest.

proizvodnja, industrija, ekologija, trajnost, kansai-helios

Trajnostne prakse v slovenskih podjetjih: primer KANSAI HELIOS Slovenija

Vse večji pritiski na gospodarstvo in okolje zahtevajo takojšnje ukrepe, pri čemer imajo podjetja osrednjo vlogo – tudi v Sloveniji.

subvencija-ogrevanje, eko-sklad, vecstanovanjske-stavbe

Višje subvencije za ogrevanje in toplo vodo

Po novem bo možno za posodobitev ogrevanja v starejših večstanovanjskih stavbah dobiti povrnjenih 30 odstotkov naložbe.

Vodovod in kanalizacija

2 milijona za nova in dotrajana omrežja

Šest občin bo prenavljalo vodovod in kanalizacijo.

umetna-intelegenca, trajnostni-razvoj, umetna-inteligenca-trajnostni-razvoj

Bolj trajnostni s pomočjo umetne inteligence

Od načrtovanja do novih materialov in ponovne uporabe. Umetna inteligenca pri načrtovanju trajnostnosti proizvodnje in izdelka postaja nepogrešljiva.

shutterstock_613877096

Na leto bi smeli kupiti le 5 kosov obleke

Kupimo petkrat več oblačil kot v 80. letih, nekatera oblečemo le okoli desetkrat. Če bi hoteli ujeti tarčo 1,5°C povišanja globalne temperature, bi svoje nakupe morali omejiti na pet kosov letno.