Ozaveščenost o okoljskih vprašanjih in trajnostnost njihovega poslovanja postaja bistveni vidik vsakega podjetja in organizacije, tako zaradi zakonodajnih zahtev kot zaradi javne podobe. Z roko v roki s tem se množijo tako poklici, ki za trajnost poskrbijo kot število delovnih mest na tem področju. V najrazličnejših panogah so postale s trajnostjo povezane potrebe po delavcih odlična odskočna deska za kariero doma ali v tujini. Obenem pa takšen poklic daje globoko zadovoljstvo, saj z njim prispevamo k reševanju najpomembnejšega problema današnjega časa – ohranjanja okolja.
Letos se je odprlo 10 milijonov delovnih mest v tako imenovanih ‘zelenih poklicih’, številke pa bodo le še rasle. Samo sektor obnovljivih virov energije naj bi po napovedi IRENA (Mednarodne agencije za obnovljivo energijo) do leta 2030 ustvaril vsaj 38 milijonov novih delovnih mest po vsem svetu. Po tem poročilu bi lahko število delovnih mest v energetskem sektorju naraslo na 139 milijonov, vključno z več kot 74 milijoni v sektorjih energetske učinkovitosti, električnih vozil, sistemov za moč oz. prilagodljivost in vodika.
Kaj so zeleni poklici?
Področje trajnosti je široko in zajema kopico bolj in manj specializiranih poklicev. V grobem sem spada vsak poklic, ki se osredotoča na uporabo obnovljivih virov, ohranjanje okolja, zmanjšanje onesnaževanja, varčevanje z energijo, ustvarjanje alternativne energije, recikliranje, finančno in poslovno načrtovanje tovrstnih dejavnosti, zakonodajno in trženjsko podporo itn. Strokovnjaki v zeleni karieri delajo v panogah kot so energija, transport, zakonodaja, kmetijstvo, proizvodnja, znanost, raziskovanje, turizem, gostinstvo, zdravstvo, sociala ter – seveda – politika. Zeleni prehod ni vezan na določene sektorje, ampak je sprememba paradigme na celotnem trgu dela. Konkretni poklici so, denimo, okoljski inženir, ki načrtuje zelene projekte in storitve, meritve okoljskih vplivov in morebitno škodo na ekosistemih. Vodja okoljskega projekta si prizadeva uravnotežiti gospodarski interes z okoljsko blaginjo. Inženir zelenih materialov načrtuje in razvija okolju prijazne in trajnostne materiale. Energetski menedžer upravlja vse, kar je v podjetju povezano z energijo. Njegova vloga je optimizacija porabe in izboljšanje energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov. Okoljski pravnik ima posebna znanja na področju okoljskega prava in skrbi za izpolnjevanje državnih in evropskih zakonov. Tudi trženje in komuniciranje se mora osredotočiti na zelene strategije in izdelke.
Zelena izobrazba tudi v Sloveniji
Izobraževanje in naziv s področja trajnosti in varovanja okolja ponujajo nekatere slovenske srednje šole, študij pa lahko nadaljujete tudi na fakulteti in s tem pridobite poklic ekologa, okoljevarstvenega tehnika, ekotehnologa, inženirja varstva okolja itn. Veliko povpraševanja v evropskem merilu pa je seveda tudi po tehničnih strokovnjakih, ki znajo montirati in popraviti solarne panele, vetrne elektrarne in ostalo tehnologijo zelene energije. Trajnostni in zeleni poklici, ki jih lahko pridobite v Sloveniji, so povezani z različnimi področji kot so energetika, okoljevarstvo, gradbeništvo, kmetijstvo, lesarstvo in krožno gospodarstvo. Program okoljevarstveni ali naravovarstveni tehnik imata, denimo, Srednja gradbena šola in gimnazija Maribor ter BIC Ljubljana, Šolski center Novo mesto pa ima program energetski tehnik. Fakulteta za strojništvo ponuja programe z usmeritvami v energetsko učinkovitost in trajnostno gradnjo, Biotehniška fakulteta izvaja programe s poudarkom na trajnostnem kmetijstvu in upravljanju naravnih virov, Fakulteta za management Univerze na Primorskem pa ponuja programe, ki vključujejo trajnostno podjetništvo in upravljanje z okoljskimi tveganji.