Trajnost

Kam pa z odpadnim steklom?

Vinko Glazer
7. 10. 2024, 14.50
Posodobljeno:  4. 11. 2024, 09.46
Deli članek:

Steklo je mogoče odlično reciklirati, a ne vsake vrste stekla, zato moramo biti pri ločevanju pozorni.

Shutterstock
Za izdelavo steklenic iz recikliranega stekla potrebujemo bistveno manj energije.

V današnjem razvitem svetu je trajnost glavna prednostna naloga za podjetja v različnih panogah. Za različna podjetja trajnost še nikoli ni bila tako pomembna. Oglejmo si pomen recikliranja stekla, sam postopek recikliranja, različne uporabe recikliranega stekla in kaj lahko vsak od nas stori, da prispeva k temu trajnostnemu prizadevanju.

Prednosti recikliranja stekla

Steklo je mogoče 100-odstotno reciklirati, kar pomeni, da ga je mogoče neskončno reciklirati brez izgube kakovosti ali čistosti. In zakaj je recikliranje stekla tako pomembno?

Prvič, recikliranje stekla ohranja dragocene naravne vire. Z uporabo recikliranega stekla zmanjšujemo potrebo po rudninskih surovinah, s čimer ohranjamo okolje in preprečujemo uničevanje habitatov.

Drugič, recikliranje stekla prihrani energijo in proizvodne stroške ter hkrati podaljša življenjsko dobo proizvodne opreme. Ko se steklo reciklira, je za njegovo taljenje potrebne manj energije v primerjavi s proizvodnjo novega stekla iz surovin. Posledica je znatno zmanjšanje emisij ogljika, hkrati pa to zmanjša proizvodne stroške, zaradi česar so izdelki cenovno dostopnejši.

A najpomembneje je, da je recikliranje stekla v skladu s splošnim ciljem varovanja okolja. Zmanjšuje količino odpadkov na odlagališčih, zmanjšuje emisije toplogrednih plinov in zmanjšuje obremenitev naravnih ekosistemov.

Shutterstock
Steklenice so zelo primerne za recikliranje.

Postopek recikliranja stekla

  • Zbiranje: Steklo se zbira v gospodinjstvih, podjetjih in centrih za recikliranje.
  • Sortiranje: Zbrano steklo se razvrsti po barvah, da se zagotovi čistost, da se izpolni industrijski standard in zahteve strank. Običajno ločujemo prozorno, rjavo in zeleno steklo.
  • Čiščenje: Razvrščeno steklo se očisti, da se odstrani onesnaževalce, kot so nalepke, pokrovčki in ostanki hrane.
  • Drobljenje: Očiščeno steklo se zdrobi na majhne koščke.
  • Taljenje in oblikovanje: Zdrobljeno steklo se stali v peči in oblikuje v nove steklene izdelke.

Uporaba recikliranega stekla

Steklenice lahko ponovno uporabimo po ustreznem čiščenju: Pivske steklenice so pogosto zasnovane za recikliranje in ponovno uporabo. Številne pivovarne in proizvajalke napitkov sodelujejo v programih vračila steklenic, kjer lahko potrošniki vrnejo prazne steklenice za vračilo kavcije, kar spodbuja recikliranje in ponovno uporabo. Ta praksa ne koristi le okolju, temveč tudi podpira bolj trajnostno in krožno gospodarstvo.

Steklena posoda: Reciklirano steklo se uporablja za izdelavo novih steklenic in kozarcev za pijače, začimbe in kozmetiko.

Gradnja: Zdrobljeno reciklirano steklo, znano kot stekleni agregat, se uporablja v gradbeništvu za izdelavo betona in asfalta, pa tudi pri urejanju okolice.

  • Umetnost in dekor: Umetniki in oblikovalci uporabljajo reciklirano steklo za ustvarjanje edinstvenih umetnin, okrasnih predmetov in celo nakita.
  • Izolacija: Reciklirano steklo se uporablja kot izolacijski material v zgradbah.

Shutterstock
Ločevati moramo med prozornim, zelenim in rjavim steklom za recikliranje.

Kaj lahko še storimo

Aktivno bi morali sodelovati v programih recikliranja stekla v naših skupnostih. Poskusite dobro razvrstiti smeti, ločiti steklo od drugih materialov za recikliranje, po možnosti prozorno steklo od barvnega stekla, in zagotoviti, da je čisto in brez onesnaževalcev.

Pri vsakodnevnih nakupih bi morali podpirati izdelke iz recikliranega stekla in iskati oznake, ki označujejo uporabo recikliranih materialov.

O pomembnosti recikliranja stekla lahko ozaveščamo tudi družino, prijatelje in sodelavce ter jih spodbujamo, da se pridružijo prizadevanjem za recikliranje stekla in trajnost.

Vseh steklenih izdelkov ni mogoče reciklirati

Vseh steklenih izdelkov ni mogoče ali ne bi smeli reciklirati na enak način, zato je bistveno razlikovati med različnimi vrstami stekla za namene recikliranja.

Stekleni izdelki, ki jih je mogoče reciklirati: Steklenice ter kozarci za hrano in pijačo, kot so steklenice za vino, pivske steklenice, steklenice za različne napitke, in čisti stekleni kozarci.

Stekleni izdelki, ki jih ni mogoče reciklirati: Kaljeno steklo, kristal, okensko steklo, stekleno pohištvo, kuhinjska posoda, ogledala, steklene žarnice in akvariji … Vsega tega na splošno ni mogoče reciklirati v tradicionalnih programih recikliranja. Ti predmeti namreč pogosto vsebujejo dodatke ali imajo drugačno sestavo, zaradi česar niso primerni za standardni postopek recikliranja stekla.

Shutterstock
Steklovina je dragocena surovina.

Zato je ključnega pomena razlikovati med steklenimi izdelki, ki jih je mogoče reciklirati, in tistimi, ki jih ni mogoče reciklirati, preden jih zavržete.

Steklene predmete, ki jih ni mogoče reciklirati, je treba ustrezno odstraniti prek sistemov za ravnanje z odpadki, da preprečite onesnaženje toka recikliranja.

Smernice za recikliranje se lahko razlikujejo od kraja do kraja, zato je dobro preveriti pri lokalnih programih ali obratih za recikliranje, če obstajajo posebna pravila in predpisi glede recikliranja stekla na vašem območju. Pravilno sortiranje in odlaganje steklenih izdelkov lahko pomaga zagotoviti, da bo postopek recikliranja ostal učinkovit in okolju prijazen!

Aktualne novice

trajnost-energija

Škodljive posledice ogrevanja v neustreznih napravah

V času splošne draginje marsikdo išče čim cenejše načine ogrevanja, žal tudi na račun ekologije.

trajnost-energija

Katastrofa, ki jo opazujemo, kot bi se dogajala nekomu drugemu

Podnebje se pod vplivom uporabe fosilnih goriv spreminja hitreje kot kadar koli prej. Skrajni čas je, da to upočasnimo, kar lahko storimo le vsi skupaj.

trajnost-energija

Sončna elektrarna – naložba v bolj samozadostno prihodnost

Sončna energija zanima vse več ljudi, njihovo glavno vodilo je običajno prihranek, izjemno pomemben vidik pa je tudi trajnost oziroma ekologija.

trajnost-energija

Kako se po novem obračunava električno energijo

Agencija za energijo je s prvim oktobrom 2024 z namenom izboljšanja učinkovitosti uvedla nov način obračunavanja omrežnine.

trajnost-energija

Nagel razvoj spremlja nekaj težav, a že obstajajo rešitve

Električna mobilnost je trenutno eden največjih trendov v avtomobilski industriji in ima potencial, da bistveno spremeni prihodnost transporta.

reciklaža

Kaj vse se najde v rumenih zabojnikih

Vsi poznamo in dnevno uporabljamo rumene zabojnike za mešano komunalno odpadno embalažo - ne vemo pa točno, kaj se z njimi dogaja.

trajnost, recikliranje

Proces sortiranja magnetnih kovin

Magnetne kovine, kot so pločevinke s hrano in drugi podobni predmeti, so pogost del mešane komunalne odpadne embalaže, ki jo zbiramo v gospodinjstvih.

ekologija

Kam z odpadki, ki jih ne moremo odvreči v običajne zabojnike

Medtem ko večino odpadkov v Sloveniji lahko odvržemo v standardne zabojnike za ločevanje odpadkov, obstajajo določeni odpadki, ki zahtevajo posebno obravnavo.