Količina električne in elektronske opreme na trgu Evropske unije je s 7.6 milijonov ton leta 2012 zrasla na 13,5 milijona ton leta 2021. Z njo raste tudi količina elektronskih odpadkov, ki zastrupljajo okolje. Veliko jih konča na navadnih smetiščih, kjer nimajo kaj iskati, vsako leto pa so bolj polni tudi primerni zbiralniki. S tri milijone ton leta 2012 so tovrstni odpadki zrasli za več kot polovico, na 4,9 milijona ton leta 2021. Članice jih različno uspešno reciklirajo. Avstrija zaseda vrh lestvice učinkovitosti s povprečno 15,46 kg zbranih odpadkov na prebivalca, medtem ko je bilo evropsko povprečje leta 2021 enajst kg na prebivalca.
Prehodno obdobje se je izteklo
Svet EU je Direktivo o enotnih polnilcih sprejel oktobra 2022. Proizvajalci so imeli na voljo prehodno obdobje, da prilagodijo svoje naprave in zagotovijo skladnost. Od 28. decembra 2024 nova pravila veljajo za vse mobilne telefone, tablice, digitalne fotoaparate, slušalke, slušalke z mikrofonom, konzole za videoigre, prenosne zvočnike, e-bralnike, tipkovnice, miške, prenosne navigacijske sisteme in ušesne slušalke, ki se prodajajo v EU. Od 28. aprila 2026 pa bo ista zahteva veljala tudi za prenosnike. Vse nove naprave, ki se prodajajo v EU, morajo zdaj podpirati polnjenje z USB-C vhodom.
Evropska komisija pričakuje, da bo s tem korakom olajšala življenje potrošnikom, ki bodo po novem svoj mobilni telefon in druge elektronske naprave lahko polnili z enim samim polnilcem ne glede na znamko naprave. Zaradi usklajene tehnologije hitrega polnjena pa bodo tudi lažje predvideli, koliko časa bo naprava potrebovala, da se napolni. Kupci smo uredbo toplo pozdravili tudi zaradi prihrankov, ki jih pomeni. Komisija ocenjuje, da bo potrošnikom pomagala prihraniti približno 250 milijonov evrov letno.
Najpomembneje pa je, da bo uredba pridonesla k zmanjšanju e-odpadkov. Zavrženi in neuporabljeni polnilniki predstavljajo približno namreč kar 11 000 ton e-odpadkov letno. Nova pravila spodbujajo trajno uporabo polnilnikov, kar bo pomagalo zmanjšati okoljski odtis elektronskih naprav, brez katerih praktično ne moremo več.
Uklonil se je tudi Apple
Uredba je na začetku pričakovano zbudila velik odpor proizvajalcev elektronskih naprav. Pomemben akter v razpravi je bil Apple, ki je znan po svojih posebnih standardih, nezdružljivih s katero koli drugo napravo. Sprva se je podjetje močno upiralo prehodu na univerzalni standard polnjenja, pri čemer je navajalo pomisleke glede omejevanja inovacij in dejstvo, da bi številni Lightning dodatki postali neuporabni. A tudi ta tehnološki velikan se je moral vdati in preiti na USB-C standard.