Trajnost

En polnilec za vse naprave

Tina Nika Snoj
29. 12. 2024, 20.07
Posodobljeno:  29. 12. 2024, 20.06
Deli članek:

Z 28. decembrom morajo vse elektronske naprave v EU imeti polnilec tipa USB-C.

Shutterstock
.

Količina električne in elektronske opreme na trgu Evropske unije je s 7.6 milijonov ton leta 2012 zrasla na 13,5 milijona ton leta 2021. Z njo raste tudi količina elektronskih odpadkov, ki zastrupljajo okolje. Veliko jih konča na navadnih smetiščih, kjer nimajo kaj iskati, vsako leto pa so bolj polni tudi primerni zbiralniki. S tri milijone ton leta 2012 so tovrstni odpadki zrasli za več kot polovico, na 4,9 milijona ton leta 2021. Članice jih različno uspešno reciklirajo. Avstrija zaseda vrh lestvice učinkovitosti s povprečno 15,46 kg zbranih odpadkov na prebivalca, medtem ko je bilo evropsko povprečje leta 2021 enajst kg na prebivalca.

Prehodno obdobje se je izteklo

Svet EU je Direktivo o enotnih polnilcih sprejel oktobra 2022. Proizvajalci so imeli na voljo prehodno obdobje, da prilagodijo svoje naprave in zagotovijo skladnost. Od 28. decembra 2024 nova pravila veljajo za vse mobilne telefone, tablice, digitalne fotoaparate, slušalke, slušalke z mikrofonom, konzole za videoigre, prenosne zvočnike, e-bralnike, tipkovnice, miške, prenosne navigacijske sisteme in ušesne slušalke, ki se prodajajo v EU. Od 28. aprila 2026 pa bo ista zahteva veljala tudi za prenosnike. Vse nove naprave, ki se prodajajo v EU, morajo zdaj podpirati polnjenje z USB-C vhodom.

Shutterstock
Pogled, ki postaja preteklost.

Evropska komisija pričakuje, da bo s tem korakom olajšala življenje potrošnikom, ki bodo po novem svoj mobilni telefon in druge elektronske naprave lahko polnili z enim samim polnilcem ne glede na znamko naprave. Zaradi usklajene tehnologije hitrega polnjena pa bodo tudi lažje predvideli, koliko časa bo naprava potrebovala, da se napolni. Kupci smo uredbo toplo pozdravili tudi zaradi prihrankov, ki jih pomeni. Komisija ocenjuje, da bo potrošnikom pomagala prihraniti približno 250 milijonov evrov letno.

Najpomembneje pa je, da bo uredba pridonesla k zmanjšanju e-odpadkov. Zavrženi in neuporabljeni polnilniki predstavljajo približno namreč kar 11 000 ton e-odpadkov letno. Nova pravila spodbujajo trajno uporabo polnilnikov, kar bo pomagalo zmanjšati okoljski odtis elektronskih naprav, brez katerih praktično ne moremo več.

Uklonil se je tudi Apple

Uredba je na začetku pričakovano zbudila velik odpor proizvajalcev elektronskih naprav. Pomemben akter v razpravi je bil Apple, ki je znan po svojih posebnih standardih, nezdružljivih s katero koli drugo napravo. Sprva se je podjetje močno upiralo prehodu na univerzalni standard polnjenja, pri čemer je navajalo pomisleke glede omejevanja inovacij in dejstvo, da bi številni Lightning dodatki postali neuporabni. A tudi ta tehnološki velikan se je moral vdati in preiti na USB-C standard.

Aktualne novice

zelene-delnice, zeleno-vlaganje, zelene-investicije, okolje-investicije, bloomberg-investicije

V katere ‘zelene’ delnice vlagati?

Kupite ‘nacionalno varnost’, prodajte vodik, vlagateljem v zelene delnice svetuje Bloomberg.

okolje, energija, obnovljivi-vir-energije

Leto 2024 je prineslo mnoge dobre okoljske novice

Rekordi v obnovljivi energiji, trajnostne politike, povečana raba električnih vozil in manj padlih dreves vlivajo upanje za naš planet.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Trajnost v papirni industriji

Navkljub napredovanju digitalizacije je papir še vedno močno prisoten v našem vsakdanjem življenju. Svetovna poraba znaša več kot 400 milijonov ton papirja in kartona letno, pri čemer je do leta 2032 predvideno povečanje na 476 milijonov ton. Papir je narejen iz naravnih, obnovljivih virov, po končani življenjski dobi pa ga je mogoče reciklirati in kasneje biološko razgraditi.

okolje-poklic, zeleni-poklic, okoljevarstveni-poklic, okoljevarstvo-izobrazevanje

Poklici prihodnosti so 'zeleni'

Do leta 2030 naj bi trajnostno gospodarstvo odprlo 85 milijonov novih zelenih delovnih mest.

proizvodnja, industrija, ekologija, trajnost, kansai-helios

Trajnostne prakse v slovenskih podjetjih: primer KANSAI HELIOS Slovenija

Vse večji pritiski na gospodarstvo in okolje zahtevajo takojšnje ukrepe, pri čemer imajo podjetja osrednjo vlogo – tudi v Sloveniji.

subvencija-ogrevanje, eko-sklad, vecstanovanjske-stavbe

Višje subvencije za ogrevanje in toplo vodo

Po novem bo možno za posodobitev ogrevanja v starejših večstanovanjskih stavbah dobiti povrnjenih 30 odstotkov naložbe.

Vodovod in kanalizacija

2 milijona za nova in dotrajana omrežja

Šest občin bo prenavljalo vodovod in kanalizacijo.

trajnost-porocanje, trajnostno-porocilo, csdr, zakon-o-gospodarskih-druzbah, zgd-1m

Trajnostno poročilo bo obvezno za večino podjetij

Z novelo zakona o gospodarskih družbah, bodo morala podjetja obširno in natančno poročati o tem, kako trajnostno je njihovo delovanje.