Človek v 40 letih delovne dobe na delovnem mestu preživi približno četrtino svojega življenja. Zato je pomembno, da je hrana tudi med delovnim procesom čim bolj uravnotežena. Le tako si bomo zagotovili splošno zdravje in dobro počutje, povečala pa se bo tudi naša delovna storilnost.
Obroke si pripravite sami
Če je vaša izbira živil na delovnem mestu omejena oziroma ste odvisni od skope izbire živil v avtomatih s hrano ter hrane v bližnji okolici, si jo raje pripravite doma. S tem, ko obrok pripravljamo sami, imamo nadzor nad sestavinami, ustreznim razmerjem med hranili in načinom priprave živil.
Obroke načrtujte vnaprej
Na Zvezi potrošnikov Slovenije priporočajo, da prehranjevanje na delovnem mestu načrtujemo vnaprej. Na primer, obroke si pripravimo že prejšnji večer oziroma si v službo nesemo hrano, ki je ostala od večerje. Tako bomo prihranili veliko časa in poskrbeli za čim večjo učinkovitost tudi v najbolj napornih dneh.
Razmerje med hranili
Ni vseeno, kaj in koliko česa pojeste. Upoštevajte naslednje pravilo: ena dlan beljakovinskega živila, ena pest škrobnega živila in dve pesti zelenjave oziroma sadja. Pri pripravi uporabljajte nenasičene maščobne kisline, kot je ekstra deviško oljčno olje, repično olje, kokosovo olje ...
Ritem prehranjevanja
Številni zaradi pomanjkanja časa izpuščajo glavne obroke, lakoto pa potešijo s številnimi majhnimi, a energijsko bogatimi prigrizki, kot so keksi, slano pecivo, kosi pice, sendviči, buhteljni ... Tak način hranjenja ni priporočljiv, saj pogosto vodi do poznejšega večernega prenajedanja. V času osemurnega delovnika naj bi zaužili dva glavna obroka, recimo zajtrk in kosilo ter eno manjšo malico, kar je sicer, vsi vemo, nemogoče. Zato si obilen zajtrk privoščite pred začetkom dela, nadaljujte z malico, ki naj ne bo pretežka, in nato s kosilom, ki naj velja za glavni obrok dneva.