Nekateri starši še zaostrujejo nasprotovanje ukrepom in vlagajo tožbe proti šolam. Na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so seznanjeni z 12 takimi primeri.
Ob uvedbi samotestiranja na osnovnih šolah 17. novembra lani so temu ukrepu nasprotovali starši oziroma skrbniki 3,61 odstotka učenk in učencev. Delež učencev, ki se zaradi zavračanja ukrepov izobražujejo na daljavo, se po podatkih ministrstva konstantno zmanjšuje.
V zadnjem tednu pouka v mesecu decembru je bilo takih 1,29 odstotka vseh učencev, v minulem tednu pa se zaradi zavračanja ukrepov izobražuje na daljavo manj kot odstotek osnovnošolske populacije oz. 0,84 odstotka, kar predstavlja 1625 učenk in učencev.
Nekaj staršev, ki ne želijo, da se njihovi otroci samotestirajo v učilnicah, že tožijo osnovne šole, saj menijo, da se posega v ustavne pravice. Ministrstvo je seznanjeno z 12 takimi primeri. "Tožbe so vložene pred upravnim sodiščem in do sedaj so bile vse predlagane začasne odredbe, o katerih je sodišče že odločalo, zavržene oziroma zavrnjene. Prav tako je bila v treh primerih zavržena že tudi tožba," so zapisali.