Zamašen nos

Nevarno zdravilo nas sili v vse večje odmerke

Mojca Kopriva
28. 1. 2022, 20.48
Deli članek:

Med najpogostejšimi zdravili za samozdravljenje brez recepta so nazalni oziroma nosni dekongestivi, ki jih uporabljamo sistemsko ali lokalno v obliki kapljic ali pršil za nos.

YouTube
Ko enkrat spoznamo, da smo zboleli za medikamentoznim rinitisom, moramo takoj prekiniti z zdravljenjem z nosnimi dekongestivi.

Nosni, nazalni ali lokalni dekongestivi, kot jih imenujemo, so zdravila v obliki kapljic ali pršil za nos, ki zmanjšajo nabreklost nosne sluznice, odmašijo nos in olajšajo dihanje. Uporabljajo se v najmanjših še učinkovitih odmerkih, tj. od dva- do trikrat na dan od ene do dve kapljici ali en vpih v vsako nosnico in ne več kot pet dni.

Dolgotrajna uporaba

Zaradi dlje časa trajajočih težav, včasih s krajšimi vmesnimi obdobji izboljšanja, pa ljudje pogosto kapljice in pršila za nos uporabljajo dlje časa, tudi več mesecev ali celo leta. Daljša uporaba dekongestivov zmanjšuje občutljivost receptorjev alfa, zaradi česar za enak učinek potrebujemo vse večje odmerke v krajših časovnih intervalih. Posledica tega je, da pacienti nenadzorovano uporabljajo prevelike odmerke nosnih dekongestivov. Ti večinoma delujejo lokalno, imajo pa lahko tudi druge stranske učinke, kot so hipertenzija, glavobol, slabost, nespečnost in vrtoglavica. Z uporabo dekongestivov lahko ljudje razvijejo tahifilaksijo, hiter upad odgovora na zdravilo v krajšem časovnem obdobju pri večkratni uporabi ali po začetnem odmerku.

Kako se izogniti težavam?

Medikamentoznemu rinitisu se najlažje izognemo tako, da nosnih dekongestivov sploh ne uporabljamo. Nahod lahko pozdravimo tudi na druge, naravnejše načine, pri katerih neželenih učinkov praktično ni. Spiranje s fiziološko raztopino navlaži izsušeno nosno sluznico in pomaga pri čiščenju nosu. Koristne so tudi parne kopeli, ki si jih naredimo v inhalatorjih ali pa kar v posodi, pri čemer se čez glavo pokrijemo z brisačo. V te kopeli lahko damo nekaj kapljic eteričnega olja evkaliptusa ali mete (dodamo lahko še timijan, cvetove kamilice …) in vdihujemo paro. Paziti je treba le, da se ne opečemo. Ko enkrat spoznamo, da smo zboleli za medikamentoznim rinitisom, moramo takoj prekiniti z zdravljenjem z nosnimi dekongestivi. Poseči je treba po drugih metodah, ki ne zajemajo uporabe nosnih dekongestivov. Po navadi je najtežji prvi teden, še zlasti pri tistih, ki nimajo močne volje, da bi z uporabo prenehali. Težave si lahko lajšate z izotoničnimi ali hipertoničnimi raztopinami. Če se sami z odtegnitvijo ne uspete spoprijeti, se obrnite na izbranega zdravnika.