Raziskovalci z univerze v Manchestru so v študiji, ki so jo izpeljali s pomočjo pametnih telefonov, zajeli 2500 Britancev z artritisom, fibromialgijo, migreno in nevropatsko bolečino. Ti so vsak dan v obdobju do enega do 15 mesecev beležili simptome bolečine, njihovi telefoni pa so pri tem vsakodnevno zbirali podatke o vremenu, na spletu poroča BBC.
Študija z naslovom Oblačno z možnostjo bolečine je pokazala, da so se ob dneh z vlažnim in vetrovnim vremenom ter nizkim zračnim tlakom možnosti za občutenje močnejše bolečine povečale za več kot 20 odstotkov v primerjavi z "normalnimi" dnevi. Bolečina je bila hujša tudi ob hladnih, vlažnih dneh. Temperatura zraka ali dež posamično pa na občutenje bolečine nista vplivala.
"Prepričanje, da vreme verjetno vpliva na simptome bolnikov z artritisom, vlada že od starogrškega zdravnika Hipokrata," je ob objavi študije komentiral njen glavni avtor, vodja centra za raziskave epidemiologije artritisa na univerzi v Manchestru Will Dixon. Kot je dodal, je "okoli tri četrtine ljudi z artritisom prepričanih, da na njihovo bolečino vpliva vreme".
Raziskovalci z Dixonom na čelu upajo, da bodo njihove ugotovitve vodile v nadaljnje raziskave odkrivanja povezav med vremenom in bolečino. Po mnenju Dixona bi lahko nove študije na primer preučile, zakaj je vlaga povezana z bolečino, to pa bi lahko vodilo v nove načine zdravljenja.
Prav tako bi to omogočilo razvoj "bolečinske napovedi", na podlagi katere bi ljudje s kronično bolečino lahko načrtovali svoje aktivnosti.
Artritis je splošno poimenovanje za različne vnetne in degenerativne bolezni sklepov. Ta pojem zajema več kot sto vrst bolezni, najpogostejše oblike pa so osteoartroza, spondiloza, revmatoidni artritis in putika. Prizadenejo kar polovico vseh ljudi, starejših od 65 let, nekatere oblike pa tudi že otroke.