PRIPOROČENA KOLIČINA
Dnevna priporočena količina orehov je 75 gramov. Ne glede na njihove blagodejne učinke so izjemno kalorični, prevelik vnos lahko privede tudi do glavobola in črvičenja.
NAJVEČ ANTIOKSIDANTOV
Orehi imajo v primerjavi z drugimi oreščki največ vitamina E, ki je eden od poglavitnih antioksidantov, pomembnih za normalno delovanje telesa.
NAD HOLESTEROL
K pozitivnemu vplivu pripomorejo tudi vlaknine v orehih, ki znižujejo raven slabega in povečujejo količine dobrega holesterola v telesu.
Oreh, kot ga poznamo, velja za najstarejšo vrsto oreščkov. Danes sicer poznamo več kot 20 vrst orehov, med katerimi prevladuje karpatski oreh, znan po izjemno tanki lupinici. Sicer pa orehe in oreščke zaznamuje izjemno bogastvo zdravilnih maščob. Kot že omenjeno, so orehi odličen vir maščobnih kislin omega 3, pa tudi vlaknin, beljakovin, antioksidantov ter različnih vitaminov in mineralov. A niso le zdravi, temveč tudi zelo okusni.
Hrana za možgane
Hrustljava jedrca, skrita pod trdo lupino, na prvi pogled spominjajo na možgane, kar je zanimivo naključje, saj z rednim uživanjem orehov poskrbimo za izboljšanje možganskih funkcij. K temu poleg maščobnih kislin omega 3 prispevata minerala jod in selen. Ne pozabimo pa tudi na polifenole, ki preprečujejo možganska vnetja in oksidativni stres. Z raziskavami so med drugim potrdili, da uživanje orehov močno zmanjša tveganje za alzheimerjevo in parkinsonovo bolezen.
Z orehi se zaščitimo pred rakom
Znanstveniki so potrdili tudi, da polifenoli in fitokemikalije, torej antioksidanti, ki jih vsebujejo orehi, odlično ščitijo celice pred rakom. Uživanje orehov tako priporočajo ljudem z rakom, saj naj bi pomagali zaustaviti razraščanje rakavih celic in so odlično podporno živilo pri kemoterapijah.
Nadzor sladkorne bolezni
Lahko bi v šali rekli, pest orehov na dan odžene sladkorno bolezen stran, pa se v resnici ne bi zmotili. Nutricionisti menijo, da so orehi dobra preventiva za vse, ki želijo preprečiti razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Preprečujejo namreč številne zaplete, ki jih povzroča sladkorna bolezen. Prav tako že majhne količine orehov zelo nasitijo, kar pomeni, da bolniki lažje uravnavajo apetit, telesno težo in posledično tudi raven sladkorja v krvi.
Zdrave in močne kosti
Orehi vsebujejo tudi alfalinolensko kislino, ki pomaga preprečevati vnetja in pogoste zlome kosti. Dolgoročno je prav tako pomembna za preprečevanje osteoporoze. K normalnemu delovanju pa pripomorejo tudi magnezij, mangan, baker in drugi minerali, ki jih vsebujejo orehi.